Autonomní létající taxíky Cora se připravují k reálným zkouškám ve vzdušném prostoru Nového Zélandu

Létající taxíky už rozhodně nepatří jen do sci-fi filmů, ale řada společností se jejich vývojem již řadu let zabývá. Jednou z nich je také společnost Wisk, která v dohledné době plánuje svá elektrická autonomní letadla Cora podrobit zkouškám na Novém Zélandu v oblasti Canterbury. Přesné místo a datum zahájení testovacích letů ale prozatím nebylo zveřejněno.

Společnost Wisk vznikla na základě spolupráce Boeingu a Kitty Hawk. Kitty Hawk vznikla v roce 2016 a jedná se o společnost zabývající se vývojem létajících vozidel. Oproti podobným společnostem má však jednu nespornou výhodu – těší se totiž lukrativní podpoře spoluzakladatele společnosti Google, Larryho Page. Generálním ředitelem této společnosti je navíc Sebastian Thurn, odborník na umělou inteligenci vyučující mimo jiné na Stanfordské univerzitě.

Již v roce 2018 se Kitty Hawk spojila se společností Air New Zeland, aby dohodla zkoušky pro první autonomní leteckou taxi službu na světě. Bez výrobního partnera by to ale nebylo možné, proto se v roce 2019 obrátila na společnost Boeing, díky čemuž v roce 2019 vznikl Wisk. Cílem této společnosti je vytvořit efektivní létající taxi službu, kterou si zákazník může přivolat pomocí aplikace v telefonu.

Prototyp letadel Cora nabízí prostor pro dva cestující, aniž by jeden z nich musel být pilot. Uvnitř se nenachází žádné ovládací prvky, let je totiž řízen autopilotem a externím lidským pilotem. Na křídlech o rozpětí 11 metrů je umístěno 12 vrtulí, které pomáhají se vzlétnutím i přistáním, na něž letadlo nepotřebuje klasickou ranvej, ale v podstatě dokáže vzlétnout i přistát z jednoho místa podobně jako vrtulník. Maximální rychlost letu se bude pohybovat zhruba okolo 180 km/h s doletem až 100 kilometrů, letová hladina se bude nacházet ve výšce 150–900 metrů. Vzhledem k tomu, že Cora bude mít elektrický pohon, je nutné myslet také na nabíjecí stanice v místech přistání.

O autonomní létající taxi službu neusiluje ale jen společnost Wisk. Podobné plány má například také Uber (se svým programem Elevate) nebo německý Volocopter. Tyto projekty ale mívají největší problémy s financováním a technickými potížemi ohledně legislativy. Pokud ale testování Cory na Novém Zélandě dopadne dobře, půjde o přelomový okamžik ve vývoji tohoto typu dopravy.

Zdroj: engadget.com