BMW ještě letos představí koncept svého autonomního SUV iNEXT

Automobilka BMW ještě letos představí koncept svého autonomního SUV iNEXT. Se sériovou výrobou se počítá v roce 2021.

Plně elektrické vozidlo bude postavené na nové autonomní architektuře automobilky a velikostí bude podle jejích slov podobné modelu X5. Koncept má být jedním z 12 nových elektrických vozů chystaných v příštích sedmi letech a zároveň jedním z prvních modelů vycházejících z nové univerzální platformy BMW, která automobilce umožní vyrábět jak vozidla na benzín a diesel, tak plug-in hybridy i plně elektrické vozy. Vzhledem k flexibilitě platformy bude možné vozy na této platformě vybavovat bateriemi různé velikosti a kapacity, konkrétně od 60–120 kWh, což v případě celoelektrických aut znamená dojezd zhruba od 450 do necelých 700 km.

Platforma je také schopná pojmout elektrický motor na každé nápravě, což usnadní fungování pohonu na všechna čtyři kola. Je pravděpodobné, že iNEXT bude vzhledem ke své velikosti disponovat větší baterií a bude v rámci platformy využívat i výkonnější elektrický motor. Platforma nabídne celkem čtyři varianty výkonu motoru – 134, 255, 335 a 443 bhp (brzdné síly).

Předpokládá se, že vozidlo bude zpočátku postaveno na autonomní technologii třetího stupně, což znamená, že bude mít pod kontrolou veškeré řídicí funkce a řidič může podle potřeby řízení převzít. Později by však mělo „umět“ i čtvrtý a pátý stupeň, které řidiči umožňují do řízení zasahovat již jen minimálně a v rámci nichž se řidič v podstatě mění v cestujícího.

BMW v oblasti vývoje autonomní technologie a AI spolupracuje se společnostmi Mobileye a Intel. Automobilka také v rámci joint venture koupila s dalšími německými výrobci vozů (Audi a Mercedes) společnost Here, která se mimo jiné zabývá mapováním silnic a integrací zeměpisných dat do autonomních vozidel.

Německý koncern upozornil, že autonomní technologie obecně ještě nejsou připravené pro „záři reflektorů“ a že zatím nejsou dostatečně  robustní. Autonomní technologie prý musejí být v pravý čas lepší než vše, co jim v automobilovém průmyslu předcházelo, ne  pouze lepší než většina předchozích technologií.

 

 

Zdroj: autoexpress.co.uk

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.