BMW nabízí bezdrátové nabíječky pro automobily v Evropě i v USA

Velice zajímavý inovativní prvek pro elektromobily představila automobilka BMW, přichází totiž s bezdrátovou nabíječkou, která do budoucna poskytne řidičům pohodlnější způsob jak dobít baterie v elektromobilu.

Nabíjecí podložka se připojuje do standardní zásuvky s napětím 220 voltů. Její design není nikterak objevný a dal by se přirovnat k o něco většímu plechu do trouby. Vize tvůrců toho zařízení je, že by jej majitel auta měl umístěné v garáži, nebo by mohlo být v budoucnu součástí některých parkovacích míst ve veřejných garážích nebo obchodních centrech. Po najetí nad tuto podložku systém vozu automaticky detekuje signál nabíječky a zeptá se řidiče, zda si přeje vozidlo dobít. Díky přesné navigaci dokáže automobil sám určit jak je potřeba nad nabíječku najet, aby měl její výkon maximální efektivitu.

Bezdrátové nabíjení zatím podporuje elektromobil BMW 530e. Jeho baterii o kapacitě 9,4kWh zvládne nabíječka dobít za 3,5 hodin, což je přijatelná doba. V budoucnu by bezdrátové nabíječky měly být k dispozici i pro modely 330e, 740e a X5 a další.

V současnosti probíhá prodej těchto nabíječek v omezeném režimu. Současný stav vnímá BMW jako svého druhu ostrý test v praxi, ze kterého by mělo vyplynout, jakým způsobem zákazníci nabíjecí podložky využívají, zda jsou běžný provoz praktické a vyhovují řidičským návykům, které se mohou v Evropě a v USA lišit. Testování v Evropě probíhá od září a nyní se nabíječka dostává i na trh do USA. Počet prodejců toho zařízení bude v USA omezen a automobilka nesdělila cenu, za kterou bude zařízení prodávat.

Se stále zlepšující se technologií bezdrátového nabíjení, jsou možnosti uplatnění této technologie u elektromobilů stále větší. Bezdrátová nabíječka BMW je tak jen první z řady zařízení, které nepochybně přijdou.

zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.