Foto: se svolením NASA

Boeing Starliner překonal problémy a připojil se k ISS

Letoun Starliner společnosti Boeing se úspěšně připojil k ISS, nevyhnul se ale problémům, které se objevily na poslední chvíli. První zkušební let společnosti s posádkou se s ISS spojil ve 13:34 našeho času poté, co kvůli poruše několika trysek nezvládl první spojení. Astronauti Barry Wilmore a Sunita Williams plánují strávit na palubě ISS následujících osm dní, než se vrátí na Zemi.

Kapsle se s ISS spojila na oběžné dráze asi 420 kilometrů nad Indickým oceánem. Dvojice nyní krouží kolem planety rychlostí přibližně 17 500 km/h. Kapsle nese 760 kilogramů nákladu, včetně asi 300 kilogramů potravin a dalších zásob, které si vyžádali čtyři američtí astronauti a tři ruští kosmonauti na palubě.

Spojení, které bylo původně naplánováno na 12:15 našeho času, bylo odloženo poté, co pět z 28 reakčních řídicích motorů Starlineru selhalo. K závadě několika z nich došlo na základě úniku helia z pohonné jednotky. Výpadek nicméně nehrozil misi a astronauti tři z nich znovu spustili, čímž zajistili dostatečnou redundanci pro další postup.

Misi Starliner trápí různé problémy a zpoždění již od začátku, včetně problémů s orbitálními testy, problémů s ventily, softwarových závad a nefunkčního padákového systému. Konkurenční společnost Boeingu, SpaceX, dosáhla ISS poprvé v roce 2020, tedy přibližně v době, kdy měla původně odstartovat mise Starliner.

Boeing přitom usiluje o certifikaci NASA, aby se mohl připojit ke SpaceX a pravidelně létat k ISS.

Zdroj: engadget.com