Foto: Pixabay

Británie rozhodla, že umělá inteligence nemůže patentovat své vynálezy

Britský Úřad pro duševní vlastnictví rozhodl, že systémy umělé inteligence si prozatím nemohou patentovat své vynálezy.

Patenty převádějí vlastnictví nového vynálezu na jeho tvůrce, zatímco z nedávné konzultace Úřadu pro duševní vlastnictví vyplynulo, že mnoho odborníků pochybuje o tom, že umělá inteligence je v současné době schopna cokoliv vynalézat bez lidské pomoci.

Současné právní předpisy umožňují lidem patentovat vynálezy vytvořené s pomocí umělé inteligence, uvedla vláda, navzdory „mylným představám,“ že tomu tak není.

V loňském roce rozhodl odvolací soud v neprospěch Stephena Thalera, který požadoval, aby jeho systém Dabus AI byl uznán jako vynálezce ve dvou patentových přihláškách: nádoba na potraviny, blikající světlo.

Soudci se většinou dva ku jedné přiklonili na stranu Úřadu pro duševní vlastnictví, který Thalera pobídl, aby jako vynálezce uvedl skutečnou osobu. „Práva může mít pouze osoba, stroj nikoli,“ napsala ve svém rozsudku soudkyně Laingová. „Patent je zákonné právo a může být udělen pouze osobě.“

Úřad pro duševní vlastnictví však také uvedl, že „bude muset pochopit, jak by měl náš systém duševního vlastnictví v budoucnu chránit vynálezy vyvinuté umělou inteligencí,“ a zavázal se, že bude pokračovat v mezinárodních diskusích s cílem udržet konkurenceschopnost Spojeného království.

V červenci 2021 rozhodl australský soud v případu, který rovněž podal pan Thaler, že systémy umělé inteligence mohou být uznány jako vynálezci pro účely patentů.

O několik dní dříve vydala podobné rozhodnutí Jihoafrická republika.

Zdroj: bbc.com