Foto použito se svolením Royal navy.

Britské námořnictvo testuje autonomní drony jako doprovod svých lodí

Drony jsou technologií, která je s vojenským průmyslem spjatá poměrně dlouho. Jejich užití se ale v posledních letech mění, respektive rozšiřuje. K dálkově ovládaným, částečně autonomním letadlům přibývají menší drony pro lokální použití, které působí jako podpora pozemních a dalších jednotek přímo na bojišti. Britské námořnictvo nyní testuje nasazení dvou varianta těchto dronů, které by v budoucnosti mohly doprovázet jeho válečné lodě.

Podle velení námořnictva zaznamenaly drony v posledních letech obrovský pokrok a je nutné na něj reagovat. Ačkoliv jsou dronové technologie ve vojenském nasazení velmi kontroverzní, je pravděpodobné, že velké mocnosti jako USA, Rusko, Čína nebo Izrael na jejich nasazení přistoupí. Velká Británie tak vlastně oficiálně vstupuje do těchto dronových závodů.

Britské námořnictvo v současnosti testuje dva typy dronů. Vybraná plavidla by měl doprovázet šestičlenný roj létajících dronů Malloy TRV150. Tyto dony mají nosnost 68 kilo a jsou schopné zajistit zásobování přímo během operací nebo dělat průzkum a vypouštět minohledačky do vybraných oblastí.

Dalším dronem je Raydrive, který svým vzhledem připomíná rejnoka. Jeho výhodou je to, že je pod hladinou těžko rozpoznatelným a především také to, že nedělá hluk, protože nemá klasický lodní šroub. Námořnictvo uvedlo, že si klade za cíl „zabudovat autonomní systémy do první linie“. Hlavní v současnosti je spojit schopnosti současné technologie a posádky s autonomními systémy.

Kritici autonomních zbraňových systémů poukazují na to, že vojenské orgány Velké Británie odmítly podpořit rezoluci proti autonomním zbraňovým systémům. Zdůraznili, že oni sami je používat nehodlají. Nyní se však podle kritiků děje přesný opak.

Zdroj: bbc.com