Budoucnost NASA je více než nejistá
Znepokojivá zpráva Národní akademie věd, techniky a medicíny (NASEM) vyjádřila vážné obavy o budoucnost americké agentury pro výzkum vesmíru. Zprávu NASEM sepsala skupina odborníků na letectví a kosmonautiku a uvádí, v čem vidí možné potíže Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).
Konkrétně se zabývá otázkami nedostatečného financování v důsledku klesajícího národního důrazu na kosmonautiku a civilní vesmír, čehosi si je vědoma i samotná NASA. Zpráva rovněž uvádí, že problémy vesmírné agentury sahají mnohem dále než jen k dostatku finančních prostředků na plnění svých misí a provoz.
Zpráva naznačuje i další problematické oblasti, které by mohly ovlivnit budoucnost NASA. Patří mezi ně zaměření na krátkodobá opatření bez odpovídajícího zohlednění dlouhodobějších potřeb a důsledků, spoléhání se na smlouvy o nákupu služeb založené na milnících a neefektivita způsobená pomalými a těžkopádnými obchodními operacemi. Zpráva rovněž vyjádřila obavy, že současná generace talentů je odčerpávána soukromými leteckými společnostmi a že příští generace inženýrů nedostane odpovídající základy znalostí kvůli podfinancovaným systémům veřejného školství. V neposlední řadě zpráva bez obalu konstatuje, že infrastruktura NASA je již dávno za hranicí své projektované životnosti.
Tyto a další problémy by mohly vést k ještě závažnějším problémům. Norman Augustine, bývalý šéf společnosti Lockheed Martin a hlavní autor zprávy, řekl deníku The Washington Post, že spoléhání se na soukromý sektor by mohlo dále oslabit pracovní sílu NASA a omezit její úlohu na dohled namísto řešení problémů. Kongres by mohl NASA přidělit více finančních prostředků na řešení těchto problémů, ale není to pravděpodobné. Vyhlídky ohledně budoucnosti NASA tedy rozhodně nejsou pozitivní.
Zdroj: engadget.com