Foto: Unsplash

Bývalý inženýr společnosti Apple byl odsouzen za krádež technologie autonomních vozidel

Xiaolang Zhang, bývalý zaměstnanec společnosti Apple, který se přiznal ke krádeži informací o vývoji autonomního auta společnosti, byl odsouzen ke 120 dnům vězení, po nichž bude následovat tříletý trest s dohledem. Zhang byl zatčen již v roce 2018 na mezinárodním letišti v San José, a to ve chvíli, kdy se chystal nastoupit na let do Číny. Původně tvrdil, že je nevinný, až v roce 2022 změnil názor a přiznal se ke krádeži obchodního tajemství. Kromě pobytu za mřížemi musí zaplatit náhradu škody ve výši 146 984 dolarů. Zhangovi původně hrozilo až 10 let vězení a pokuta 250 000 dolarů.

Bývalý zaměstnanec společnosti Apple pracoval jako hardwarový inženýr v oblasti autonomních vozidel s kódovým označením Project Titan. Na základě stížnosti společnosti Apple Zhang přenesl 25stránkový dokument obsahující inženýrská schémata desky plošných spojů pro samořiditelné vozidlo společnosti do notebooku své manželky prostřednictvím služby AirDrop. Do tohoto notebooku také uložil kopii technických příruček, které popisovaly prototyp společnosti Apple, a kromě toho z vývojových laboratoří odcizil desky s plošnými spoji a linuxový server.

Zhang po otcovské dovolené a cestě do Číny podal ve společnosti Apple výpověď a oznámil, že se chystá pracovat pro společnost XPeng Motors. A právě poslední informace vyvolala pochybnosti a stala se základem pro pozdější vyšetřování, protože XPeng se také zajímá o technologii autonomních vozidel.

Na samořiditelném vozidle Apple pracuje již deset let, ale zatím neuvedl na trh produkt, který by si mohli zákazníci koupit. Mark Gurman z agentury Bloomberg nedávno uvedl, že společnost změnila své plány a místo plnohodnotného autonomního vozidla nyní vyvíjí elektromobil podobný tomu od Tesly. Dlouho očekávaný Apple Car by měl podle odhadů debutovat nejdříve v roce 2028.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.