Foto: Unsplash

Bývalý zaměstnance Googlu byl zatčen za krádež obchodního tajemství týkajícího se AI

V Kalifornii byl ve středu zatčen bývalý inženýr společnosti Google za krádež více než 500 souborů obsahujících obchodní tajemství týkající se umělé inteligence Googlu. Cílem bylo poskytnutí informací konkurenčním technologickým společnostem v Číně.

V obžalobě, která byla zveřejněna u federálního kalifornského soudu, prokurátoři obvinili Linweie Dinga, 38letého Číňana, který začal pracovat ve společnosti Google v roce 2019, z toho, že nahrával obchodní tajemství ze svého notebooku společností Google na osobní účty cloudových úložišť. Dokumenty, které Ding ukradl, se podle obžaloby týkaly základů infrastruktury umělé inteligence společnosti Google. Obžalovaný informace na své osobní účty nahrával po dobu jednoho roku od května 2022 do května 2023.

Ding byl zatčen v Newarku v Kalifornii a obviněn ze čtyř případů krádeže obchodního tajemství. Pokud bude usvědčen, může být odsouzen až k deseti letům vězení a k pokutě až 250 000 dolarů za každý bod obžaloby.

Ding údajně nejprve zkopíroval informace ze souborů společnosti Google do poznámek Apple Notes na svém notebooku a poté je převedl do souborů PDF, které nahrál na svůj osobní účet Google, aby se vyhnul odhalení systémy společnosti Google pro prevenci ztráty dat. Svoji Google identitu také vypůjčil jinému zaměstnanci Googlu v Kalifornii, aby to vypadalo, že pracuje z kanceláří Googlu v tomto státě, zatímco ve skutečnosti pracoval pro konkurenční společnosti v Číně. Prokurátoři uvedli, že Ding pomáhal při získávání kapitálu pro jednu z čínských společností, se kterou spolupracoval jako její technologický ředitel. V loňském roce také založil v Číně další společnost zabývající se umělou inteligencí a působil jako její generální ředitel.

Není to poprvé, co USA zatkly čínského občana za krádež obchodního tajemství amerických společností. V posledních několika letech obvinila americká prokuratura v San Francisku tři bývalé zaměstnance společnosti Apple z krádeže obchodních tajemství souvisejících s projektem Apple Car, který společnost nedávno zrušila.

Zdroj: engadget.com