Česká verze Wikipedie je dnes celý den vypnutá, protestuje proti reformě evropského copyrightu

Česká Wikipedie je dnes celý den na protest proti unijní reformě autorského práva poprvé v historii vypnuta. Konkrétně její provozovatelé protestují proti kontroverzním článkům 11 a 13, které by prý mohly zásadním způsobem ovlivnit podobu internetu, jak jej dnes známe. Ze stejného důvodu dnes nefunguje ani slovenská, německá nebo dánská verze.

Wikipedie jako takové se sice nařízení dotknout nemá, podle editorů by nicméně výrazně omezilo dostupnost zdrojů, z nichž čerpají, což by prý mělo za následek snížení kvality obsahu.

Nařízení počítá s tím, že platformy jako Facebook, YouTube nebo Google budou muset mít licenci na autorsky chráněný obsah, který na ně uživatelé nahrají. Majitelům autorských práv má také zajistit podíl z licencování nebo převodu jejich práv.

Směrnice se nemá týkat nekomerčních internetových encyklopedií, jako je právě Wikipedie, ani otevřených softwarových platforem, jako je např. GitHub.

„Víme, že to je pro čtenáře nepříjemné, ale něco mnohem horšího může být realitou v případě, že uvedená směrnice bude v předložené podobě schválena a začne platit,” uvedl k vypnutí předseda sdružení Wikimedia Česká republika Vojtěch Dostál.

O směrnici se bude v Evropském parlamentu hlasovat příští týden. Pokud bude schválena, členské státy budou muset během dvou let přijmout vlastní podrobnou úpravu.

 

Zdroj: root.cz, ceskenoviny.cz