Foto: Pxfuel

Čeští vývojáři vymysleli hru, která má pomoci při léčbě obsedantně kompulzivní poruchy

Nutkavé myšlenky doprovázené úzkostí trápí stále více lidí. Jednou z častých poruch je obsedantně kompulzivní porucha, jež se projevuje jako opakující se potřeba vykonávat nějakou činnost (např. opětovné kontrolování zamčených dveří), což může velmi snížit kvalitu života. Adekvátní pomoci se přitom dočká jen zlomek lidí, kteří touto poruchou trpí.

Se zajímavým projektem, který si klade za cíl právě těmto lidem pomoci, nyní přišlo vývojářské studio Pixelfield ve spolupráci s Národním ústavem duševního zdraví. Marek Háša ze studia Pixelfield a katedry Mediálních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, který projekt se svým bratrem Filipem vymyslel, prozradil, že inspiraci pro vytvoření hry načerpal z vlastní zkušenosti s obsedantně kompulzivní poruchu.

Vytvořili speciální mobilní hru Alivio, která hráče vystaví situacím, jež v nich spouští úzkost, které se za obvyklých podmínek zbavují pomocí tzv. kompulzí (tedy opakovaným prováděním určité činnosti), hra se jim však právě v tom snaží zabránit. Jde totiž o jeden z vůbec nejúčinnějších způsobů léčby OCD, tzv. expoziční terapii.

Alivio patří mezi tzv. idle tycoon hry, v nichž mají hráči za úkol budovat vlastní impérium (město, farmu apod.). Zde půjde konkrétně o stavbu a následnou péči o továrnu na výrobu limonády. „Během míchání receptů a stavění strojů na limonádu se hráč setká s různými mechanikami, které fungují podobně jako klasická expoziční terapie. Vystaví ho stimulům, které v něm vyvolají nepříjemné pocity, a pak ho pozitivně nebo negativně motivují k tomu, aby odolal nutkavým pocitům a neprovedl takzvanou kompulzi,“ vysvětlil Háša.

Hra je zaměřena na nejčastější subtypy spouštěčů OCD – pomoci by tedy měla zejména osobám, které trápí přehnaná potřeba pořádku a čistoty, obávají se kontaminace či nebezpečí, ale třeba také potřebují vše dělat podle návodu nebo důvěřují pouze autoritám.

Kromě lidí, kteří o tom, že trpí OCD vědí, je Alivio určeno i pro ty, kteří o tom nevědí nebo si nejsou jisti. Nicméně proto, že jde o zcela ojedinělý projekt, ani samotní tvůrci netuší, zda bude hra účinná. Ještě samotnému vydání hry proto bude předcházet analýza výzkumníků z NÚDZ, kteří budou na dobrovolnících testovat úspěšnost takovéto „léčby“. Ať už ale bude výsledek jakýkoli, rozhodně jde o projekt, který si zaslouží pozornost a do budoucna by mohl inspirovat tvůrce k vytvoření podobných her.

Zdroj: tisková zpráva