Chytré dětské hodinky – pomocník nebo zrádce?

Dnešní doba je typická svými mobilními technologiemi, které zkracují vzdálenosti mezi lidmi, a můžeme díky nim komunikovat téměř odkudkoliv. Otázkou je, v jaké formě je zprostředkovávat dětem. Ty o ně mají velký zájem, neboť se jedná o „dospěláckou“ technologii, se kterou se můžou pochlubit svým kamarádům. Pro rodiče mohou takové hodinky být zase účinným nástrojem, jak sledovat pohyb dítěte a umožňují jim být s ním ve spojení. Existuje však jeden aspekt, který může z takových hodinek udělat noční můru, a tím je bezpečnost dat. Pojďme se na obě hlediska podívat.

Neustále v kontaktu

https://live.staticflickr.com/7477/16180134446_66eee29f4b_b.jpgChytré hodinky pro děti jsou schopné v omezené míře nahradit mobilní telefon, přičemž omezená míra je v tomto případě spíše plusem než mínusem. Děti se prostřednictvím hodinek nedostanou na sociální sítě nebo internet obecně, a pokud mají hodinky funkci volání nebo psaní zpráv, pak pouze na několik konkrétních telefonních čísel. Děti tak neutratí moc peněz a zároveň jsou v kontaktu jen s lidmi (rodinou, kamarády), o nichž mají rodiče přehled. Některé hodinky mají navíc ještě jednoduchý fotoaparát.

Většina hodinek má navíc možnost kontroly z rodičovské aplikace. Přes ni lze spravovat telefonní seznam, ale také prohlížet fotografie, aktuální pozici dítě i GPS historii, díky čemuž je jasné, kde se dítě pohybovalo a kudy chodí ze školy domů. V tomto případě se vyplatí zamyslet se nad tím, nakolik chce rodič této funkce využít a nakolik dát svému dítěti svobodu. Je potřeba, aby dítě mělo k hodinkám dobrý vztah, důvěřovalo jim a nebralo je jako nástroj dozoru ze strany rodiče.

Další výhodou také je, že hodinky nejsou – na rozdíl od mobilního telefonu – tak drahé a dítě je má neustále na ruce. Díky tomu jim nehrozí tak častá ztráta nebo zapomenutí doma.

Kam jdou data?

Kromě výše zmíněných možností a funkcí existuje ještě jeden důležitý orientační údaj, podle něhož se vyplatí hodiny vybírat, a tím je bezpečnost dat. Přestože se často jedná o velice citlivá data, některé společnosti nabízející chytré hodinky jim nevěnují dostatečnou ochranu. Může se tak stát, že data jsou odesílána nezašifrovaná nebo jsou ukládána na nezabezpečené servery, a to často včetně fotografií nebo údajů o poloze. V minulosti se objevila řada případů, kdy dokázali odborníci na bezpečnost tato data snadno získat. Naštěstí se jednalo o akce bílých hackerů, kteří nechtěli situaci nikterak zneužít, ale pouze na ni upozornit.

Při výběru chytrých hodinek pro dítě je nejlepší kontaktovat distributora případně zastoupení výrobce a informace o bezpečnosti hodinek si ověřit. Chytré dětské hodinky mohou být velmi užitečný nástroj, avšak je nutné mít přistroj, jemuž můžete naplno věřit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.