Foto: oTechnice.cz/ Martin Molík

Test chytrých dětských hodinek s GPS – které jsou skutečně bezpečné?

Moderní technologie jsou dnes stále více součástí našich životů a využíváme je doslova každý den. A tím, že techniku používají dospělí, láká logicky také děti, jež touží je napodobovat. Většina prognóz týkajících se pracovního trhu říká, že budoucnost patří lidem, kteří se nebudou techniky bát a dovedou ji naplno využívat. Proto není nutné děti před technikou odrazovat, ale je lepší jim ji postupně dávkovat tak, aby měli šanci ji pochopit.

  1. Bezpečnost především!
  2. Výběr a představení hodinek
  3. Výbava a funkce– omezením k vyšší bezpečnosti
  4. LAMAX Watchy2 vítěz testu ve výdrži baterie
  5. Komunikace – haló, slyšíš mě?
  6. Trackování – kdepak dítě asi je?
  7. Bezpečnost dat
  8. Závěr – a vítězem se stává…
  9. Aktualizováno o Carneo GuardKid+ 4G
  10. Nákupní rádce – Co si pohlídat když kupujeme chytré dětské hodinky

Zde vyvstává otázka – kdy pořídit dítěti první mobilní telefon a jaký to mý být? Ve školním kolektivu je takový telefon známkou prestiže a zároveň také praktickou pomůckou, jak být s ratolestí ve spojení, když je potřeba.

Na trhu však kromě dětských mobilních telefonů existuje i velmi zajímavá alternativa v podobě dětských chytrých hodinek, které mají hned několik výhod:

  • Dokáží zastoupit základní funkce telefonu a zároveň dítě chrání před nechtěným obsahem a funkcemi
  • Umožňují zjistit, kde se dítě aktuálně nachází.
  • Uspokojí touhu dítěte po technologiích.
  • Jsou upevněné k zápěstí, což snižuje riziko ztráty.

Rozhodli jsme se proto udělat velký test chytrých hodinek určených dětským uživatelům, jež jsou na českém trhu momentálně k dispozici.

Bezpečnost především!

Existuje však jedno velké ale, na nějž je potřeba dávat pozor. A tím je bezpečnost dat – hodinky jsou totiž propojené s mobilními telefony rodičů a odesílají na ně pravidelně (či na vyžádání) data. Tedy ne přímo jim, ale na cloudová úložiště. V minulosti se opakovaně u některých hodinek (většinou původem z Číny) objevily problémy s bezpečností těchto dat. Tomuto tématu jsme proto věnovali celý samostatný článek, který si můžete přečíst zde.

 

Při výběru chytrých hodinek je také dobré dát si pozor na možné bezpečnostní riziko a vybírat také podle značky. Vždy je dobré zjistit si, jak nakládá výrobce hodinek s daty sebranými z chytrých dětských hodinek. Právě na bezpečnost hodinek budeme brát ohled také v našem testu, který jsme si pro vás připravili, a věnovali jsme jí samostatnou kapitolou v našem testu.

Výběr a představení hodinek

Do našeho testu jsme zahrnuli celkem čtyři nejprodávanější dětské chytré hodinky na našem trhu. Jedná se o TCL Movetime Family Watch 40, LAMAX WatchY2, Smartomat Kidwatch 3 a Helmer LK 704. Na první pohled se jedná o velmi podobná zařízení, avšak při bližším zkoumání mezi nimi najdeme větší i menší rozdíly.

Všechny hodinky v našem testu jsou si vizuálně podobné. Mají tvar obdélníku a svým designem se od běžných chytrých hodinek na první pohled odlišují. Jsou masivnější a tlustší, což je způsobeno zvýšenou bytelností hodinek tak, aby vydržely i dětské zacházení, a především nutností integrovat do těla hodinek slot na běžnou microSIM kartu, která zajišťuje GSM připojení. Zároveň jsou však hodinky lehké a ani dětskou rukou příliš nezatěžují nebo netlačí. Design je v případě těchto zařízení až na druhém místě, funkčnost a odolnost je přednější. Samozřejmostí je také voděodolnost na úrovni IP 67.

Výbava a funkce– omezením k vyšší bezpečnosti

Dětské chytré hodinky patří na našem trhu mezi relativně nová zařízení, a ne všichni je znají. Proto některé z jejich funkcí představíme trochu obšírněji, aby bylo jasné, co přesně znamenají a jak s nimi hodinky nakládají. První, co je důležité si uvědomit, je, že dětské chytré hodinky jsou stejnou měrou zařízení pro děti i pro jejich rodiče, čímž se výrazně liší od běžných chytrých hodinek, které cílí primárně na svého nositele. Některé z hodinek jsou prostřednictvím svých funkcí náchylnější k vyšší spotřebě baterií. Proto je třeba dbát nejen na kapacitu baterie jako takovou, ale také na výdrž v praxi. Zajímavostí je, že i hodinky se stejnou parametrovou hodnotou často mají v praxi diametrální rozdíly, evidentně záleží na optimalizaci práce s baterií.

Důležitou vlastností je výdrž baterie hodinek. Výrobci sice udávají konkrétní maximální výdrž, ovšem ta je stanovena za ideálních podmínek s většinou vypnutých doprovodných služeb (jako je například určování polohy nebo krokoměr).

Výdrž baterie – v porovnání důležitého parametru vítězí hodinky LAMAX Watchy2

Test výdrže baterie jsme proto provedli dvakrát, jednou se všemi zapnutými funkcemi, podruhé jsme některé z nich vypnuli tak, aby se hodinky dokázaly spojit aktuálně se spárovaným telefonem (respektive on s nimi) a hodinky ukazovaly čas.

V testu se všemi zapnutými funkcemi se po necelých dvou dnech vybily hodinky Movetime Family Watch 40 a krátce na to je následovaly hodinky Smartomat Kidwatch 3. Dva a půl dne potom vydržely nabité Helmer LK 740 a téměř tři dny potom Lamax WatchY2.

S omezenými funkcemi se u hodinek Movetime Family Watch 40 zvýšila životnost na tři dny, a dostaly se tak před Smartomat Kidwatch 3, které se vybily nejdříve. Na prvních dvou místech se pořadí nezměnilo, vítěz – Lamax WatchY2 – životností nepatrně přesáhl čtyři dny. U chytrých dětských hodinek je tedy třeba dbát na to, aby je děti měly nabité. Během testu vyšlo najevo, že hodinky Helmer LK 740 se nabíjejí extrémně pomalu.

Rozdíly jsou také v displejích hodinek. Displej modelu Smartomat Kidwatch 3 má poměrně malou světelnost a na slunci může být velmi obtížné jej přečíst. Hodinky Helmer LK704 mají naopak nejmenší displej v poměru k tělu. Naopak velikost a čitelnost displeje zbylých dvou hodinek musíme pochválit.

Komunikace – haló, slyšíš mě? (protokoly, kvalita mikrofonu a zvuku)

Druhou podkapitolku našeho testu bychom nazvali „Komunikační funkce“. Jak jsme psali výše, chytré dětské hodinky částečně dokáží nahradit dítěti mobilní telefon. Všechny námi testované hodinky jsou tedy vybaveny SIM kartou a umožňují základní komunikaci formou hovorů nebo hlasových zpráv. Další funkce, je jsou prohlížení internetu, hodinky neumožňují. Rodič tak má jistotu, že děti nespotřebují velké množství dat a nedostanou se tam, kam by neměly. Čísla lze do hodinek zadávat pouze pomocí rodičovské aplikace a jejich počet je ve všech případech omezen. Díky tomu je možné kontrolovat, s kým je dítě v kontaktu.

Hodinky LAMAX navíc dovolují spřátelit se s jinými hodinkami, a komunikovat tak s kamarádem. Přitom i nad touto komunikací a počtem příchozích a odchozích hovorů může mít rodič kontrolu. Užitečnou funkcí také může být „odposlouchávání“, tedy vyvolání hovoru ze strany hodinek bez toho, aby si toho dítě všimlo. Důležitou součástí všech hodinek je i SOS tlačítko, které při dvojitém stisku nebo dlouhém podržení vyvolá konkrétní číslo.

V této části testu se projevuje různá technická kvalita audio výbavy hodinek (mikrofonu a reproduktoru). Hodinkám LAMAX WatchY2 a Smartomat Kidwatch 3 bylo dobře rozumět a i mikrofon fungoval spolehlivě.  TCL Movetime Family Watch MT40 měly chvílemi problémy s mikrofonem a Helmer LK704 zase s reproduktorem.

V úrovni možností komunikace na tom jsou všechny námi testované hodinky stejně. Funkci komunikace mezi hodinkami nabízí přístroj LAMAX WatchY2. Movetime Family Watch 40 pak díky vestavěné webkameře umožňují uskutečnění videohovorů, ten však stojí data.

Trackování – kdepak dítě asi je?

S poslední jmenovanou funkcí potom souvisí celý balík trackovacích funkcí. Všechny námi vybrané hodinky jsou vybaveny GPS. Data z ní nevyužívají samotné hodinky, ale posílají je do telefonů rodičů. V těch se pak přímo v aplikaci (nebo v přidružených aplikacích – u hodinek LAMAX WatchY2 existuje například možnost využít mapy.cz) zobrazuje aktuální poloha dítěte. Kromě toho umožňuje ochranný systém vytvořit bezpečné zóny jako je „škola“, „babička“, „fotbal“, „doma“ apod. Pokud dítě zónu opustí, přijde rodičům oznámení. Stejně tak umožnují hodinky zpětné trackování, a to až 30 dní zpátky. Funkce jsou u všech hodinek v základě podobné. TCL Movetime Family Watch MT40 fungují v porovnání s ostatními pomaleji, Smartomat Kidwatch 3 a Helmer LK704 doplácejí na nepříliš přehlednou aplikaci, která nám v během testu několikrát spadla. Nejlépe se nám pracovalo s hodinkami LAMAX WatchY2.

Všechny tyto funkce dávají rodičům nad dítětem poměrně velkou moc a je otázkou, nakolik je nutné je ve vlastním zájmu i zájmu dítěte v běžné situaci využívat a nakolik je přínosné dát dítěti určitou úroveň volnosti a funkce hodinek využít jen, když je to opravdu nutné.

Bezpečnost dat aneb pozor na čínské servery

A dostáváme se k velmi důležitému tématu, kterého jsme se dotkli už na začátku naší recenze a tím je bezpečnost dat, jež hodinky schraňují a ukládají. V tomto ohledu musíme pochválit především hodinky LAMAX WatchY2, respektive jejich výrobce. Ten garantuje, že veškeré servery, které pro správu dat používá, jsou přímo v centrále společnosti v Evropě, a tudíž neustále pod dohledem. Nehrozí tedy únik dat nebo přístup přímo k zařízením, k nimž u některých chytrých dětských hodinek v minulosti došlo.

Hodinky Startomat a Helmer využívají čínskou aplikaci SeTracker, která obecně nemá ve světě počítačové bezpečnosti příliš dobrou pověst. Hlavní nevýhoda tkví především v tom, že se jedná o externí aplikaci, a výrobce hodinek nad nimi tedy nemá plnou kontrolu. Dobré jméno z hlediska bezpečnosti nemá ani společnost TCL, velký čínský výrobce, který má blízko k tamní vládě.

Samostatnou kapitolou jsou potom reklamy, které se v aplikacích a na displejích některých hodinek objevují. Jedná se o hodinky Smartomat Kidwatch 3 a Helmer LK704, které využívají tu samou aplikaci. Pokud rodič uvažuje o koupi chytrých hodinek s úmyslem držet dítě dál od světa reklam, nejsou tyto hodinky právě vhodné. Aplikace v telefonu rodiče navíc požaduje celou řadu oprávnění, která nejsou s činností hodinek přímo spojená. Oběma hodinkám také chybí česká lokalizace, což by mohlo u malých uživatelů znamenat problém.

Aktualizováno o Carneo GuardKid+ 4G

Na českém trhu se objevily nové dětské chytré hodinky, a protože tato kategorie zboží není příliš široká, rozhodli jsme se dodatečně zahrnout do našeho testu další produkt. Jedná se o model Carneo GuardKid+ 4G ve variantě Blue nebo Pink.

Svým vzhledem se tyto hodinky příliš neliší od konkurence. Mají poměrně masivní plastové pouzdro, které je chrání a díky své velikosti umožňuje také vložení SIM karty. Hodinky jsou vodotěsné. Displej je poměrně velký a dobře čitelný. Kromě bezpečnostních funkcí, kterým se budeme věnovat později, umožňují spojit se s vybranými mobilními čísly, telefonovat s nimi nebo posílat zprávy. O to, aby k hodinkám neměl přístup nikdo cizí, se se stará Green Firewall. V hodinkách nechybí ani jednoduchý fotoaparát, který umožňuje funkci videohovorů. Životnost baterie je garantována na tři dny na jedno nabití, avšak v praxi je třeba počítat spíše se dvěma dny. Vítanou funkcí je také svítilna.

Bezpečnostních prvků mají tyto hodinky několik, kromě aktivního sledování polohy nositele, umožňují také vytvoření bezpečnostních zón, při jejichž opuštění se na spárovaném mobilním telefonu objeví upozornění. Nechybí ani funkce vzdáleného odposlechu, kdy je možné hodinky přimět k tomu, aby bez vědomí svého nositele zavolaly na číslo rodiče, a ten následně slyší, co se kolem dítěte děje. Tyto funkce se však mohou díky slabému zabezpečení hodinek obrátit proti samotnému dítěti.

Bohužel stejně jako většina hodinek v našem testu využívají tyto hodinky systém Setracker 2. Výrobce hodinek tak nemá sebraná data plně pod svou kontrolou, neboť jsou ukládána na čínských serverech provozovatele tohoto systému. A ty se v minulosti několikrát ukázaly jako nepříliš spolehlivé. Proto ačkoli po stránce funkční hodnotíme Carneo GuardKid+ 4G jednoznačně kladně, po stránce bezpečnostní bohužel nikoli.

Závěr – a vítězem se stává…

V našem testu jsme se zaměřili na mnoho aspektů chytrých dětských hodinek. Velký důraz jsme přitom kladli především na bezpečnost dat, které o svých malých nositelích chytré hodinky sbírají a také výdrž baterie. V tomto směru jsme jako nejslabší v našem testu shledali modely Smartomat Kidwatch 3 a Helmer LK704, které využívají stejnou aplikaci, žádají nadbytečná oprávnění i u mobilních telefonů rodičů a vystavují děti velkému množství reklam. Po technické stránce jsou na průměrné úrovni, o jejich konečném pořadí nakonec rozhodla nepatrně vyšší technologická vyspělost Smartomat Kidwatch 3.

Na třetí místo se díky své technické kvalitě probila novinka na trhu Carneo GuardKid+ 4G. Bohužel ani tyto hodinky nesplňují bezpečnostní standardy a poléhají na čínské aplikace ukládající data na tamní servery. Po bezpečnostní stránce je tak nemůžeme doporučit.

Na druhém místě se umístily hodinky TCL Movetime Family Watch MT40, které mají displej, jenž má výbornou viditelnost i na přímém slunci a jako jediné z námi testovaných hodinek mají ve výbavě fotoaparát. Informace o jejich bezpečnosti a jejich serverech se nám nepodařilo nic dohledat.

Vítězem jsou potom dětské hodinky LAMAX WatchY2. Ty mají velmi dobré zpracování, kromě fotoaparátu nabídnou veškeré potřebné funkcionality a především jako jediné mají garanci zpracování dat na zabezpečených serverech v Evropě. Z hlediska bezpečnosti a výdrže baterie jde o absolutního vítěze.

Pořadí

Jméno

+

-

1.

LAMAX WatchY2

+Kvalitní displej

+Certifikovaná práce s daty

+Výdrž baterie

+Hodinky v českém jazyce

+Přehledná aplikace

-Chybí fotoaparát

2.

TCL Movetime Family Watch MT40

+Fotoaparát

+Dobře čitelný displej

+Hodinky v českém jazyce

+Plynulý systém

-Chybí informace o práci s daty

-Slabší výdrž baterie

3.

Carneo GuardKid+ 4G

+ Technické zpracování

+ Svítilna

- Plastový řemínek

- Aplikace s reklamami

- Servery v Číně
-Nízká bezpečnost dat

4.

Smartomat Kidwatch 3

+Hodinky v českém jazyce

+Příjemný řemínek na ruku

-Špatná kvalita fotoaparátu

-Aplikace plná reklam

-Chybí informace o práci s daty

5.

Helmer LK704

+Výdrž baterie

-Hodinky pouze v angličtině

-Pochybná aplikace

-Pomalé nabíjení

-Aplikace plná reklam

 

Nákupní rádce – Co si pohlídat když kupujeme chytré dětské hodinky

Na závěr našeho testu přidáváme ještě několik tipů na to, je dobré si pohlídat, když vybíráme chytré dětské hodinky.

Funkce hodinek – méně nebo více? Jednou z otázek pro rodiče je, jestli chtějí, aby chytré hodinky pro jejich dítě měly velké množství funkcí. To někdy může děti rozptylovat.

Výdrž baterie – Některé z hodinek jsou prostřednictvím svých funkcí náchylnější k vyšší spotřebě baterií. Proto je třeba dbát nejen na kapacitu baterie jako takovou, ale také na výdrž v praxi.

Kvalita mikrofonu a zvuku – z hodinek musí být samozřejmě dobře rozumět při hovoru s dítětem, určitě tedy jeden ze základních parametrů, zejména u levnějších modelů.

Velikost a pohodlnost – chytré dětské hodinky jsou zařízením které sebou bude dítě nosit všude, je třeba, aby byly pohodlné a netlačili. Stejně tak je potřeba dbát na materiál řemínku, aby bylo nošení dítěti příjemné. V opačném případě si je bude jejich nositel často sundávat a hrozí pak jejich ztráta. Konkrétní hodinky nemusí být příjemné na nošení všem.

Bezpečnost – Chytré dětské hodinky jsou zařízením, které o svém nositeli schraňuje údaje. S mobilním telefonem, který k nim je připojen potom nekomunikují přímo, ale prostřednictvím serveru. Je proto dobré, informovat kde se server nachází, kdo jej spravuje a jaká je úroveň jeho bezpečnosti. Tyto informace by ve vlastním zájmu měl uvádět sám výrobce.