Zdroj: piqsels.com

Chytré hodinky Apple Watch upozornily na vážnou srdeční vadu třináctiletého chlapce

Chytré hodiny Apple Watch pravděpodobně pomohly zachránit život teprve třináctiletému chlapci. Tento případ se tak zařadil mezi dlouhou řadu dalších, kdy tento typ zařízení dokázal včas detekovat srdeční problém, a zachránit tak svému nositeli život.

Celý případ se udál v Oklahomě. Majitelem chytrých hodinek byl Skylar, třináctiletý chlapec, který se aktivně věnoval sportu. Zdravotní problémy by u něj proto čekal málokdo. O to víc Skylarovu matku Liz Joslin překvapila textová zpráva, která jí jednoho dne přišla na mobil. Šlo o informační zprávu, kterou jí syn přeposlal ze svých chytrých hodinek. Stálo v ní, že jeho srdeční frekvence se prudce zvýšila, a to na 190 tepů za minutu. Tuto informaci syn zároveň komentoval slovy: „Mami, něco je špatně. Nic teď nedělám.“

Skylarovi totiž připadalo divné, že hodinky naměřily tak vysokou hodnotu ve chvíli, kdy poklidně seděl ve školní lavici. Zjištěná hodnota vyděsila také jeho matku, která jej odvedla ze školy domů, kde se tepová frekvence zvýšila na 202 BPM. Během následující noci ale hodnota dále stoupala, až dosáhla 280 BPM. Nejvyšší hodnota tepové frekvence u dospělého člověka při velmi vysoké zátěži se přitom pohybuje zhruba okolo 220 BPM.

Následující den proto již na nic nečekali a Skylara odvezli do nemocnice, kde se podrobil vyšetření a byla mu diagnostikována Supraventrikulární tachykardie (SVT), které může být život přímo ohrožující. Chlapec proto hned nato postoupil katetrizační ablaci, tedy operaci, která odstraněním nadbytečné tkáně v srdci pomáhá upravit srdeční rytmus do normálních hodnot.

Skylar se nedlouho po operaci vrátil ke sportu, ale musí prozatím nosit monitor srdečního tepu, dokud lékaři nebudou mít naprostou jistotu, že je vše v pořádku. Joslin přitom připisuje velkou zásluhu právě chytrým hodinkám: „Kdyby můj syn nedostal Apple Watch, nevím, jak a kdy bychom se o jeho stavu dozvěděli.“

Zdroj: tomsguide.com