Chytré hodinky pro dětí je prý snadné „hacknout“

Některé chytré hodinky pro děti mají „díry“ v zabezpečení, díky čemuž je možné se do nich snadno nabourat. K těmto závěrům dospěl norský vládní dohledový orgán pro práva spotřebitelů Norwegian Consumer Council (NCC).

Organizace testovala dětské chytré hodinky od různých značek, včetně společností Gator nebo GPS for Kids. Při testování došla k závěru, že by útočníci mohli prostřednictvím některých z nich sledovat, odposlouchávat, a dokonce i komunikovat s jejich uživatelem. Podle ní by hackeři pomocí základních hackovacích technik mohli děti sledovat při pohybu, případně je zmást nahráním falešné polohy do hodinek. NCC zejména vyjádřil znepokojení nad tím, že hodinky výše uvedených výrobců přenášely a ukládaly data bez jakéhokoli zašifrování.

Dotyčné společnosti však tyto závěry odmítají a trvají na tom, že problémy se zabezpečením již vyřešily, případně se právě pracuje na jejich vyřešení, a že stávajícím zákazníkům nabízejí zdarma bezpečnostní updaty. Britský obchod John Lewis nicméně v reakci na výsledky testů stáhl z prodeje jeden z modelů jmenovaných v testu.

Britská organizace na obranu spotřebitelů Which? „fušerské“ produkty kritizovala a dodala, že „rodiče by byli šokovaní, kdyby se o těchto rizicích dozvěděli“. Podle mluvčího organizace Alexe Neilla by měla být bezpečnost naprostou prioritou, a pokud ji výrobce nedokáže zajistit, neměl by svoje produkty prodávat.

Testované hodinky pro děti jsou v podstatě velmi jednoduché smartphony a zároveň GPS zařízení, které slouží rodičům k tomu, aby měli o svých dětech kdykoli a kdekoli přehled. Některé mají funkci SOS, které umožní dětem v případě nouze okamžitě zavolat svým rodičům, a jejich ceny se pohybují ve Velké Británii většinou kolem 100 liber.

 

Zdroj: bbc.com