Chytré kamery společnosti Swann posílaly záznamy nesprávným uživatelům

Chytrá zařízení schopná přenášet obraz nebo zvuk do počítačů nebo telefonů svých majitelů s sebou přinášejí riziko toho, že by se jejich záznam mohl dostat do nepovolaných rukou. Ať se jedná o bezpečností kamery, hračky pro děti, chytré reproduktory nebo erotické pomůcky, u všech existuje určité nebezpečí narušení soukromí v případě technické závady nebo nepovolaného vniknutí do systému. V minulosti se objevila řada případů, kdy některé zařízení „poslouchalo“ nebo „se dívalo“, i když k tomu nemělo důvod, nebo své záznamy ukládalo mimo dosah uživatelů.

Podobný problém nyní řeší společnost Swann, neboť se u několika jejích kamer objevila zásadní chyba – posílaly své záznamy někomu jinému, než měly. Jsou doložené nejméně dva případy, ve kterých majitel kamery začal do své mobilní aplikace přijímat záznam vyvolaný pohybem z úplně cizí domácnosti. Ten, kdo měl záznam přijímat, o něm vůbec nevěděl. Podle popisu svědků se celá událost stala najednou, bez toho, že by nějak měnili nastavení aplikace nebo se přihlašovali k cizím kamerám.

BBC zjistilo, že několik podobných incidentů se událo i dříve. Po čase se však vše vrátilo zpět, a tak příjemci událost neřešili, zatímco majitelé kamer o ní ani nevěděli. Podle bezpečnostních expertů se nemůže jednat o náhodu, kdy by si několik majitelů zvolilo stejné jméno a heslo. Problém, o kterém společnost Swann hovoří jako o chybě externího dodavatele kamer, musí mít původ přímo v zařízení nebo v jeho správcovském systému. Celý případ nyní vyšetřuje britský úřad pro ochranu osobních údajů.

Zdroj: bbc.com