foto: Unsplash

Čína hledá nové partnery pro průzkum Měsíce a hlubokého vesmíru

Čína hledá partnery pro své nadcházející mise na Měsíc a do hlubokého vesmíru. Čínští představitelé 21. září představili na zasedání Mezinárodního astronautického kongresu (IAC) v Paříži řadu možností mezinárodní spolupráce.

Wang Qiong ze Střediska pro výzkum Měsíce a kosmické inženýrství spadajícího pod Čínský národní úřad pro vesmír (CNSA) uvedl, že Čína je otevřena návrhům na spolupráci během své mise Chang’e-7 na jižní pól Měsíce. Na misi Chang’e-6 se již podílí Švédsko a Evropská vesmírná agentura (ESA). Dodali záporný iontový detektor, italský retroreflektor a francouzský radonový přístroj.

V hlubokém vesmíru Čína pracuje na misi Tianwen-2, která odstartuje kolem roku 2025 a má odebrat vzorky z blízkozemních asteroidů a také by měla navštívit kometu v hlavním asteroidovém pásu. Mise Tianwen-3, která má přivézt vzorky z Marsu, a mise Tianwen-4 k Jupiteru a Uranu jsou zatím v předběžné fázi, ale také jsou otevřené mezinárodní spolupráci.

Projekt mezinárodní lunární výzkumné stanice (ILRS), který předpokládá zřízení stálé robotické a později lidmi obývané měsíční základny v roce 2030, poté bude otevřen pro mnohem širší mezinárodní spolupráci.

Až do invaze Ukrajiny byl projekt ILRS označován za společný čínsko-ruský program. Během prezentace však o spolupráci s Ruskem nepadlo ani slovo. Místo toho bylo v prezentaci uvedeno, že projekt ILRS byl koncipován v roce 2014 a v roce 2020 vybrán jako “probíhající program mezinárodního významného vědeckého projektu v Číně”.

Zdroj: www.spacenews.com