Foto: Unsplash

Čína oznámila vlastní projekt na ochranu Země před nebezpečnými asteroidy

Čínská národní vesmírná agentura plánuje vyslat speciální sondu, která narazí do asteroidu, a tak jeho oběžnou dráhu přesměruje na bezpečnější, co se srážky se Zemí týče. Podle státního zpravodajského serveru Global Times oznámil Wu Yanhua, náměstek ředitele Čínské národní vesmírné agentury, že nová mise odstartuje během příštích čtyř let.

Čína nicméně zatím neurčila, na který asteroid se zaměří, každopádně celá mise je součástí rozsáhlejšího projektu obrany, jehož cílem bude snaha vyhledávat a popisovat pro lidstvo potenciálně nebezpečné asteroidy, které se nacházejí poblíž Země. Součástí tohoto projektu by měl být například i nový varovný systém. Až pomyslnou třešničkou na dortu by měla být právě schopnost identifikovat asteroid, který by mohl ohrozit Zemi, a vyslat speciální sondu, která by do něj narazila a změnila jeho dráhu. V rámci projektu by byl rovněž vytvořen software pro simulaci dopadů asteroidů a probíhaly by i nácviky toho, co dělat v případě potenciálního dopadu (NASA a Evropská kosmická agentura přitom podobné simulace již absolvovaly).

Je však ještě velmi brzy a celý projekt zatím nebyl oficiálně schválen. Jak uvádí Global Times – prozatím je v procesu schvalování. Každopádně se zdá, že projekt se již nějakou dobu připravuje ke svému spuštění. Už v lednu 2022 se totiž objevila první informace o plánech zahrnujících rozsáhlý projekt systému planetární obrany a loni v říjnu země uspořádala konferenci o planetární obraně.

Jen pro srovnání – NASA má svůj vlastní projekt zaměřený na obranu Země před asteroidy, který odstartovala loni v listopadu. Nyní se agentura zaměřuje na malý měsíc asteroidu s názvem Didymos. Ten se pokusí ze své dráhy odklonit 26. září 2022.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.