Foto: se svolením NASA

Jako ze sci-fi filmu – NASA se pokusí odklonit dráhu asteroidu

Dnes 24. listopadu odstartovala jedna z nejzajímavějších vesmírných misí poslední doby. Jde o v historii zcela jedinečnou událost, která v lecčems připomíná spíše děj ze sci-fi filmů. V 7:21 hodin našeho času z Vandenbergovy vesmírné základny v Kalifornii úspěšně vzlétla raketa Falcon 9 společnosti SpaceX s lodí DART (Double Asteroid Redirection Test).

Cílem této mise je planetka Didymos. Zhruba za rok by měla loď DART záměrně narazit do jejího menšího měsíce, který nese název Dimorphos (a měří zhruba 160 metrů). Vědce přitom zajímá, zda náraz dokáže, nebo nedokáže ovlivnit trajektorii tohoto binárního systému.

Proč se o to chtějí pokusit, je nasnadě – pokud by se člověku podařilo tímto způsobem změnit trajektorii dráhy asteroidu, znamenalo by to, že se to může podařit i do budoucna, tedy zejména v případě, že by Zemi hrozilo reálné nebezpečí z vesmíru.

Nutno přitom podotknout, že binární systém Didymos a Dimorphos pro Zemi nepředstavuje reálné nebezpečí. Nicméně NASA eviduje nejméně 23 vesmírných objektů, které by se v příštích 100 letech mohly potenciálně srazit se Zemí. Právě nalezení účinné ochranné strategie je jediným klíčem k ochraně lidstva před touto hrozbou.

Protože jde o vůbec první pokus člověka změnit dráhu asteroidu, jedná se o nebývale atraktivní vesmírnou misi. Na záznam startu rakety se můžete podívat ve videu níže.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.