Foto: Wikimedia Commons

Čína si nepřeje, aby Elon Musk provozoval Starlink na jejím území

V rozhovoru pro Financial Times, který proběhl v minulém týdnu, Elon Musk prozradil, že představitelé čínské vlády ho přímo požádali, aby na území Číny zamezil přístupu k satelitnímu internetu Starlink. Musk pro FT uvedl, že „Peking dal jasně najevo svůj nesouhlas s jeho nedávným zavedením Starlinku na Ukrajině“ a „požadoval ujištění, že Starlink nebude prodávat v Číně“.

Z rozhovoru nicméně není jasné, zda Musk na požadavek Pekingu přistoupil, každopádně dostupná mapa služeb Starlinku prozatím nezahrnuje žádné plány k uvedení také v Číně, přičemž blízké země (jako je Tchaj-wan, Mongolsko či Vietnam) jsou uvedeny jako „čekající na schválení regulačních orgánů“.

Protože Starlink nabízí připojení k internetu, jež obchází běžné poskytovatele služeb, lze jej využít pro obcházení cenzury. Naposledy toho bylo využito v Íránu v reakci na rozsáhlé protesty a s nimi spojenou cenzuru. Cenzura internetu v Číně je ale mnohem organizovanější a jakýkoli pokus o její obejití prostřednictvím služby Starlink by pravděpodobně vyvolal odvetná opatření ze strany čínské vlády.

Tato situace ukazuje, nakolik je Musk vystaven mezinárodnímu tlaku, i když ve svých veřejných prohlášeních hájí zásady svobody projevu. Jak upozorňuje FT, Tesla má v Šanghaji továrnu a společnost údajně prodala v Číně více než 80 000 vozů. Musk proto všeobecně souhlasí s tamní vládou, a dokonce je autorem sloupku v časopise, který vydává čínská agentura pro cenzuru internetu.

Zdroj: theverge.com