Zdroj: pixabay.com

Čínská firma navázaná na armádu vytvářela databázi zájmových osob po celém světě, jsou v ní i stovky významných Čechů

Miliony významných lidí po celém světě se ocitly v posledních několika letech v hledáčku společnosti Zhenhua Data. Malá nevýrazná společnost se sídlem ve městě Šen-čen na jihovýchodě Číny vytvářela podle nejnovějších informací databázi, v níž figurovala jména veřejně činných lidí, zdrojem přitom byly převážně sociální sítě a jiné veřejně dostupné zdroje. Jedním z problémů tohoto projektu je fakt, že společnost má vazby na Čínskou lidově osvobozeneckou armádou.

Databázi se podařilo odhalit docentu Chrisu Baldingovi, který působí na Fulbrightově univerzitě ve Vietnamu. Databáze obsahuje podrobnosti o politicích, diplomatech, aktivistech, akademických pracovnících, mediálních osobnostech, podnikatelích, vojenských důstojnících a vládních zaměstnancích. Kromě nich jsou do databáze zahrnuti i jejich příbuzní, děti a další blízké osoby.

Cílem databáze bylo pravděpodobně sledovat prostřednictvím sociálních sítí vývoj názorů a postojů jednotlivých sledovaných subjektů. Získaná data byla následně podrobena zkoumání pomocí celé řady analytických nástrojů a následně vyhodnocována. Pomocí nových zjištění by pak mohly Čínské orgány přesněji zacílit své působení na jednotlivce, a to jak časově, tak tematicky.

Mezi sledovanými byli například členové britské královské rodiny, britský premiér Boris Johnson. V Česku pak například ředitel BIS Michal Koudelka, Jaroslav Faltýnek z hnutí ANO, ministr obrany Lubomír Metnar nebo exministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Ačkoliv databáze pracovala primárně s veřejně dostupnými zdroji, míra jejího zásahu je obrovská a děsivá. Velké pozdvižení vyvolala tato aktivita v Austrálii, která čelí dlouhodobé snaze Číny o zvýšení vlivu. Za největší problém je považován fakt, že jsou sledovány i děti, které se mohou potenciálně stát předmětem vydírání nebo nátlaku.

Zdroje: bbc.com, theguardian.com, theregister.com