Foto: Unsplash

Čínská sonda z oběžné dráhy zmapovala celý Mars

První úspěšná čínská meziplanetární mise dokončila více než rok po svém příletu mapování Rudé planety. Podle Čínské národní vesmírné agentury (CNSA) tento milník znamená, že jak orbitální sonda, tak vozítko Zhurong, které Tianwen 1 na cestě k Marsu doprovázelo, nyní splnily své plánované vědecké výzkumné úkoly.

Sonda Tianwen 1 dorazila k Marsu v únoru 2021 a k 29. červnu planetu obletěla celkem 1 344 krát, uvedla CNSA. Sonda původně začala snímat části povrchu v Utopia Planitia, což je oblast předem vybraná pro přistání roveru Zhurong. Jakmile se rover ocitl na povrchu, orbiter poskytoval roveru Zhurong především komunikační podporu.

Sonda i rover budou pokračovat ve své práci i přes dokončení primárních cílů, napsali představitelé CNSA. Sonda Tianwen 1 bude ještě v tomto roce použita pro test aerobrakingu (využití tření atmosféry Marsu ke zpomalení sondy) v rámci příprav na misi Tianwen 3, jejíž start se očekává v roce 2028. Mise Tianwen 3 by měla zpět na Zem dopravit vzorky z Marsu (Mise Tianwen 2 na Rudé planetě nepřistane, místo toho odebere vzorek z asteroidu poblíž Země; v současné době se počítá se startem této mise v roce 2025).

Rover Zhurong, který na Marsu urazil 6 304 stop (1921,5 metrů), v současné době hibernuje kvůli zimě na severní polokouli Marsu. Očekává se, že rover obnoví svou činnost koncem roku s nástupem jara, kdy jeho senzory zaznamenají vyšší úroveň slunečního světla dopadajícího na vozidlo.

Zdroj: www.space.com