Foto: se svolením Apple

Čipy Apple M3 přinášejí ray tracing do Maců

Společnost Apple na své včerejší „halloweenské“ akci představila nové čipy M3, M3 Pro a M3 Max. Tato nejnovější řada se objeví v modernizovaných 14palcových a 16palcových MacBoocích Pro a také ve 24palcovém iMacu, který se M2 nedočkal.

Apple čipy M3 prezentuje zejména jako zásadní vylepšení oproti M1. Největší vylepšení v tomto ohledu představuje grafický procesor, který přináší nové funkce, jako je hardwarově akcelerovaný raytracing a tzv. mesh shading, což umožní realističtější osvětlení a lepší zpracování geometrie. Apple tvrdí, že GPU M3 je 1,8krát rychlejší než M2 a 2,5krát rychlejší než M1. Lze také očekávat lepší energetickou účinnost, protože GPU M3 dokáže dosáhnout úrovně výkonu M1 při poloviční spotřebě energie.

M3 je vybaven osmijádrovým CPU (složeným ze čtyř výkonných a čtyř úspornějších jader) a desetijádrovým GPU. Apple tvrdí, že je až o 35 % rychlejší než M1, a navíc může podporovat až 24 GB paměti RAM. Model M3 Pro zvyšuje nároky díky 12jádrovému CPU (šest výkonných a šest efektivních jader) a 18jádrovému GPU. Dokáže pojmout až 36 GB paměti a Apple uvádí, že jeho jednovláknový výkon je až o 30 % vyšší než u M1 Pro.

A pak je tu M3 Max s 16jádrovým CPU (12 výkonnostních a 4 efektivních), 40jádrovým GPU a podporou až 128 GB RAM. Apple tvrdí, že je až o 80 procent rychlejší než M1 Max. Je také vybaven dvěma mechanikami ProRes, které uspokojí i ty nejnáročnější video profesionály.

Čipy M3 jsou pozoruhodné také tím, že jsou prvními PC čipy postavenými na 3nanometrovém procesu, nikoli na 5nm procesu, který byl použit u M1 a M2. Vzhledem k tomu, že Apple právě debutoval s 3nm A17 Pro iPhone 15 a 15 Pro, není příliš překvapivé, že u M3 použil stejnou technologii. Pro srovnání, AMD letos debutovalo se svým 4nm čipem Ryzen 7040 a Intel plánuje v prosinci uvést na trh své notebookové čipy Core Ultra Meteor Lake, které jsou postaveny na platformě Intel 4 (využívající 7nm proces).

Pokud jde o další vylepšení, Apple uvádí, že Neural Engine M3, který zpracovává úlohy umělé inteligence, je až o 60 % rychlejší než čipy M1. M3 má také multimediální engine s hardwarovou akcelerací pro H.264, HEVC a ProRes (standardní i RAW). Tento engine také podporuje dekódování videa AV1, díky čemuž by mělo být streamování obsahu AV1 energeticky úspornější.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.