Co nás čeká na konferenci CES 2018?

Veletrh spotřební elektroniky CES je jedna z největších událostí svého druhu. V mnoha ohledech určuje, kterým směrem se spotřební elektronika bude v následujícím roce ubírat. Každoročně se veletrhu účastní největší světoví výrobci, kteří zde představují svým zákazníkům a fanouškům novinky, jež si pro ně nachystali na nový kalendářní rok. CES díky svému širokému zaměření na spotřební elektroniku obecně pokrývá vše od novinek v oblasti počítačového hardwaru přes mobily, wearables, prvky chytré domácnosti až po bílou elektroniku. V následujícím článku si shrneme, jaké novinky nám veletrh přinese.

Většina výrobců své přesné plány tají. Jednak proto, aby omezili možnost reakce konkurence, a zároveň proto, aby svým fanouškům a zákazníkům vytvořili ten správný wow moment. Informace, ze kterých v tomto článku vycházíme, jsou v některých případech přímo od výrobců, jindy pocházejí ze sociálních sítí a uživatelských fór, kam unikly. Pro větší přehlednost jsme plány zpracovali podle jednotlivých výrobců.

Samsung

Jihokorejský gigant představí své novinky těsně před začátkem veletrhu během vlastní show. A ačkoliv se zřejmě v oblasti mobilních telefonů nedočkáme představení nových vlajkových lodí Galaxy S9 a S9 plus, bude jeho stánek mít nepochybně co nabídnout.

Pokud zůstaneme v oblasti mobilních telefonů, je asi největším lákadlem otvírací mobil Samsung Galaxy X. O otvíracím mobilu s ohebným displejem sní vývojáři Samsungu už několik let, před několika lety se dokonce objevilo propagační video pro mobil s displejem, jenž byl podobný listu papíru. Do praxe však tato technologie doposud převedena nebyla. Možná se jí však dočkáme už v nejbližších dnech, neboť Samsung se o modelu Galaxy X sám zmiňuje na svých webových stránkách.

http://www.samsung.com/ae/smartphones/galaxy-a8-a800f/Další novinkou mobilní divize Samsungu by dle úniků informací na internet měla být nová generace telefonů řady A. V rámci ní by se mělo objevit několik modelů, které pokryjí střední a vyšší střední třídu. 

Velmi zajímavou novinku chystá Samsung ve svém dalším tradičně silném odvětví, kterým jsou zobrazovací technologie. Před časem oznámil, že se mu podařilo uvést do praxe novou zobrazovací technologii micro LED. Ta by se měla objevit v displeji nové televize a podle Samsungu nabídne širší a kvalitativně lepší zobrazovací možnosti. Po čase by se tato technologie mohla objevit také v displejích mobilních telefonů.

Z oblasti počítačových monitorů Samsung předvede svůj zbrusu nový herní monitor CJ79. Jeho displej je založený na technologii QLED, má úhlopříčku 34 palců, je zakřivený a podporuje připojení prostřednictvím standardu Thunderbolt 3.

Z dalších novinek představí Samsung minimalistický soundbar Samsung NW700 s 3.1 zvukem a novou generaci notebooků Samsung Notebook 9, které bude možné ovládat S penem, jenž se velmi osvědčil u telefonů řady Note. Z mobilního hardwaru za pozornost rozhodně stojí fotografický čip ISOCELL Slim 2×7 a procesor Exynos 9. generace.

 

LG

https://tctechcrunch2011.files.wordpress.com/2017/12/screen-shot-2017-12-28-at-10-18-27-am.png?w=738Společnost LG mezi Vánoci a Novým rokem vydala rozsáhlou tiskovou zprávu, ve které uvedla, jaké novinky pro letošní CES chystá. Velmi zajímavě vypadá rozšíření portfolia chytré domácnosti. Ta bude v nabídce LG zastoupena novou značkou ThinQ. Jejím základem je inteligentní reproduktor ThinQ Speakertedy inteligentní reproduktor. Dále bude obsahovat celou řadu prvků chytré domácnosti, včetně chytrých zámků, světel nebo pračky vzduchu.

Další novinkou od LG by měla být televize s rozlišením 8K a úhlopříčkou 88 cm. Mezi fanoušky je také často zmiňovaný vlajkový telefon G7 a nová generace telefonu K10. LG by také mělo uvést tři bezrámečkové monitory a řadu nových reproduktorů.

 

Huawei

https://i.gadgets360cdn.com/products/large/1511866389-635-honor_v10.jpg?downsize=770:*&output-quality=70&output-format=webpČínský výrobce mobilních telefonů zůstane věrný svému oboru a nabídne několik nových přenosných zařízení a mobilních telefonů. Svou úspěšnou vlajkovou loď Mate 10 Pro uvede na trh v USA. Dále se  podle uniklých informací můžeme těšit na nový tablet MediaPad M5. Ten by měl navázat na úspěch svého předchůdce MediaPadu M3 a ačkoli dnes tablety nejsou tolik oblíbené jako dříve, mohlo by se jednat o velmi zajímavý produkt.

Firma Huawei zastupuje i dceřinou značku Honor. V rámci ní by se měl objevit Honor View 10, který by měl být oficiálně vpuštěn na americký trh.

Huawei také zřejmě uvede nové zařízení pro fitness a svoji vlastní 360° kameru.

 

Další velké společnosti

https://cdn.support.sonymobile.com/pi/xperiae5.pngO společnosti Sony a jejích nových produktech na CESu je zatím známo jen velmi málo informací. Diskutuje se o novém bezrámečkovém telefonu s displejem od Sharpu a také o novém telefonu s procesorem Snapdragon 845. Očekávat jistě můžeme i nové televize. Více se dozvíme během představovací show, jež se odehraje během veletrhu.

Společnost ZTE se v poslední době čím dál více prosazuje na trhu mobilních telefonů. V souvislostí s ní se hovoří o technologicky pokročilých telefonech skládacím Axonu a širokoúhlém Bladu V9, které by se v rámci veletrhu mohly objevit.

 

Novinky v oblasti PC

http://c-6rtwjumjzx7877x24nrlx2euzwhmx2ehtr.g00.tomshardware.com/g00/3_c-6bbb.ytrx78mfwibfwj.htr_/c-6RTWJUMJZX77x24myyux78x3ax2fx2fnrl.uzwhm.htrx2fnsyjq-3ym-ljs-huz-inx78hwjyj-lwfumnhx78-7-oulx2ftx2ffMW5hItaQ76qELqmQrOqh8WaEr6uD8OaQrSagX37Q5RaSeN6TYl9Q74dfBiugrKx78Q5qziLAx78QYm5fH6MEB9yV6GAQBWuh7SdECWqQBidDCGtfBSeQYNzfsGsx3fn65h.rfwp.nrflj.yduj_$/$/$/$Na co se můžeme těšit v oblasti počítačového hardwaru? Společnost Intel by měla představit slibované procesory s integrovanou grafickou kartou od AMD. Objevit by se také měly nové notebooky s procesory 8. generace od Intelu.

V kategorii přenosných počítačů se objeví řada nových Chromebooků a zřejmě se dočkáme i prvních notebooků poháněných procesory Snapdragon s operačním systémem Windows 10. Ty slibují mimo jiné i zvýšení výdrže baterií přenosných počítačů. Zajímavou novinku jistě nachystá i značka Razer, ta se každým rokem prezentuje nějakou technologickou zajímavostí, jako je například notebook se třemi displeji, který byl k vidění loňský rok.

Společnost Adata slibuje nové paměti RAM standardu DDR4 s taktem 4600 MHz. Objevit by se měl také nový rychlý externí pevný disk OWC ThunderBlade V4. Spekulace o představení nové řady grafických karet nVidia zatím nebyly potvrzeny.

 

Fotoaparáty

Mezi fotoaparáty se očekává příchod několika novinek, ačkoli veletrh CES nepatří k událostem, které by výrobci špičkové fototechniky pro svá oznámení využívali. Spekuluje se o tom, že ačkoli Canon vydal k veletrhu jen obecné prohlášení, ve kterém slibuje, že zákazníky rád uvítá na svém stánku, plánuje odhalení nových fotoaparátů – bezzrcadlovky G3X a výkonného kompaktu G5X.

https://cdn.megapixel.cz/images/w440h440/3/12863.jpg?v=1381843968Společnost Sony možná odhalí další generaci velmi oblíbeného digitálního kompaktu RX100, tentokrát s pořadovým číslem V, který by měl mimo jiné přinést nový vylepšený čip.

Jedním z nejzajímavějších fotoaparátů na veletrhu bude bezesporu Lumix GH5S, tedy vylepšená verze loňského úspěšného modelu. Novinka by oproti svému staršímu sourozenci měla mnohem lépe zvládat fotografování při špatném osvětlení a měla by mít opět o něco lepší systém automatického ostření.

Chytré automobily a motocykly

Autonomní dopravní prostředky představují jeden z nejsilnějších fenoménů současnosti. Prakticky každý týden se objevují informace, které potvrzují postup v tomto technologickém odvětví. Bylo by tedy velmi nepravděpodobné, že by se chytré dopravní prostředky neobjevily na CESu.

Automobilky Ford a Mercedes představí své nové chytré automobily a budou prezentovat posun v technologiích, kterého se jim podařilo dosáhnout. Mercedes by měl představit systém User Experience, který by se měl v jeho chytrých automobilech začít objevovat.

Rozsáhlou prezentaci plánuje společnost Yamaha. Ta představí svůj inteligentní motocykl Yamaha Motodroid, kromě něj pak také dron YMR-01, který využijí především farmáři s rozsáhlými pozemky. Pro ně je také určen Fazer R – malý vrtulník.

Z dalších ohlášených novinek v oblasti dopravy můžeme zmínit SureFly, letající taxi pro dvě osoby. a software pro automatické řízení od společnosti Blackbeerry.

 

Mobilní technologie

Mobilním telefonům jako takovým jsme se věnovali v úvodu toho článku. Za zmínku však stojí i konkrétní nové technologie, které zatím nebyly použity, avšak mohly by se v následujícím roce objevit v některém z nových telefonů.

http://www.powercastco.com/products/powerspot/Objevit by se měla PowerSpot Transmitter, nabíječka se zcela novým způsobem nabíjení, která se na první pohled podobá reproduktoru. Ta by měla sloužit nejen k nabíjení mobilních telefonů, ale i dalších zařízení, jako jsou hodinky, ovladače nebo sluchátka.

Společnost Synaptics představí čtečku otisků prstů umístěnou přímo v displeji telefonu. Spekuluje se o tom, že se brzy objeví v praxi v konkrétních přístrojích. Svou oficiální premiéru bude také mít síť 5G, která by měla postupně začít nahrazovat dnešní standard 4G. Ukázky jejích možností budou předvedeny během vlastní show, kterou tento standard bude mít.

VR a AR

https://cdn.geekwire.com/wp-content/uploads/2017/12/Screen-Shot-2017-12-20-at-8.23.50-AM-630x253.pngV posledních letech se produkty virtuální a rozšířené reality na CESu těší velkému prostoru a pozornosti. Zatímco v minulých letech byla hlavní pozornost upřena směrem k virtuální realitě, letos by se jí rozšířená realita (AR) mohla vyrovnat. Během veletrhu se zřejmě objeví informace o chystaných nových aplikacích pro tuto platformu a především očekávané AR brýle Magic Leap, které by mohly být předzvěstí naprosto nového způsobu ovládání a používání této platformy.

V oblasti virtuální reality se očekávají nové brýle Google Daydream a také VR set od společnosti Lenovo. Překvapit by také mohli další hráči na trhu jako Sony, Zeiss nebo Kodak.

Chytrá domácnost

V oblasti chytré domácnosti se také dočkáme řady novinek. Kromě výše zmíněného LG CES přinese další inteligentní reproduktory s podporu Siri nebo Google asistentů. Apple, Microsoft ani Samsung své novinky v této oblasti však nepředstaví.

Zajímavé novinky slibuje firma Bosch, která představí svou koncepci chytrých budov, města budoucnosti a dalších novinek. Drobných novinek a jednotlivých prvků, které bude možné zapojit do systému chytré domácnosti, bude zřejmě velké množství. O těch nejzajímavějších vás budeme v průběhu veletrhu informovat.

Česká stopa

Na CESu bude vystavovat také několik českých firem. Společnost Sense Arena představí svou aplikaci pro virtuální realitu, která je jakousi alternativou posilovny pro mozek sportovců. Měla by pomoci především jako doplněk sportovních tréningů. Zaměřit by se měla na kognitivní funkce, které daný sportovec potřebuje, a také pomáhat rozvíjet pohyb ve smyslu rytmu a přesné motoriky.

Společnost ActiJoy, která se na trhu objevila už loni, zase nabídne chytré potřeby pro domácí mazlíčky. Prostřednictvím inteligentních misek a pítek pomáhá s jejich správnou výživou a životosprávou. Znovu se objeví také Oscar Senior, nadstavba pro operační systémy chytrých telefonů, která jejich používání zpřístupňuje důchodcům.

Všechny výše zmíněné firmy jsou originální české startupy, a tak nezbývá, než jim držet palce a fandit jim, aby se v mezinárodní konkurenci neztratily.

 

Jak je z tohoto článku patrné, program a nabídka letošního ročníku CES bude velmi bohatá. Náš server bude program podrobně sledovat a zpravovat vás o jednotlivých zajímavých novinkách, které se objeví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.