Dánská policie obvinila přes tisíc dětí a mladých lidí z distribuce fotografií a videí sexuální povahy. Pomohl jí Facebook

Dánská policie obvinila 1004 dětí a mladých lidí z distribuce fotografií a videoklipů dvojice 15letých teenagerů, kteří jsou na nich zachyceni při souloži. S jejich vypátráním pomohl Facebook.

Obvinění jsou podle Dánské národní policie (Rigspolitiet) podezřelí z překročení místních zákonů o šíření dětské pornografie. Osoby zachycené na videu i fotografiích byly podle informací policie v době pořízení mladší 15 let, což je v Dánsku zákonná hranice pro zahájení sexuálního života. Policie ústy svého komisaře Laua Thygessena také uvedla, že případ je velmi rozsáhlý a komplexní a jeho vyšetření trvalo dlouho, a to nejen s ohledem na počet podezřelých.

Zatímco mnoho obviněných prý video sdílelo na sociální síti jednou či několikrát, další je šířili i více než stokrát. Policie se o něm dozvěděla díky platformě Facebooku Messenger, na níž začali uživatelé hlásit šíření sexuálního videa s osobami mladšími 18 let. Poté, co Facebook zprávu o videu nahlásil úřadům v USA, informaci dostala i dánská policie. Do vyšetřování s krycím názvem Deštník bylo zapojeno více policejních oddělení, např. kodaňská policie nebo Národní centrum pro vyšetřování kybernetických zločinů.

Jak uvedl vrchní komisař centra Flemming Kjærside, obvinění v tak mladém věku může mít pro dotyčné osoby dalekosáhlé následky do budoucna. Podle něj se tito lidé nemohou později ucházet např. o práci v jeslích nebo všude tam, kde se pečuje o děti, a ani nemohou působit např. jako fotbaloví trenéři. Pokud jsou o případu jako tento informovány americké případy, mohou mít jednou problémy i při cestování do USA.

 

Zdroj: reuters.com, thelocal.dk

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.