Foto: Freepik

Díky virtuální realitě potřebují pacienti méně anestetik, ukázala studie

Přibývá důkazů, že virtuální realita může ulevit od bolesti během operace. Výzkumníci z Beth Israel Deaconess Medical Center v Bostonu zveřejnili studii, podle níž pacienti s VR headsety potřebovali při operaci ruky méně anestetik, uvedl MIT News. Zatímco běžný pacient potřeboval 750,6 miligramů sedativa propofol za hodinu, lidé sledující relaxační obsah VR (například meditaci, přírodní scény a videa) potřebovali pouze 125,3 miligramů. Rovněž se dříve zotavili, v průměru opouštěli poanesteziologickou jednotku po 63 minutách oproti 75 minutám.

Vědci tvrdí, že VR odváděla pozornost pacientů od bolesti, která by jinak přitahovala jejich plnou pozornost. Výzkumníci však také připustili, že uživatelé headsetů mohli jít na operační sál s očekáváním, že jim VR pomůže, což mohlo výsledky zkreslit.

Tým Beth Israel Deaconess plánuje další studie, které by mohly tento placebo efekt vyloučit. Jedna z následných studií bude mimo jiné zkoumat vliv VR na pacienty, kteří podstoupí operaci kyčelního a kolenního kloubu. Dřívější experimenty, například v nemocnici svatého Josipa ve Francii, naznačily, že tato technologie může pomoci pacienty uklidnit.

Lákadlo pro poskytovatele zdravotní péče je jasné. Pacienti mohou méně trpět a vrátit se domů dříve. Nemocnice by mezitím mohly maximálně využít své zásoby anestetik, uvolnit lůžka pro zotavení a zkrátit čekací doby. To, co poskytovatelé utratí za náhlavní soupravy VR, by se jim mohlo vrátit, pokud by díky nim mohli přijmout více pacientů a zajistit kvalitnější léčbu.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.