Foto: se svolením CD Projekt RED

DLC Cyberpunk 2077 obsahuje hlas zesnulého herce vytvořený pomocí umělé inteligence

Vývojářská společnost CD Projekt Red, která vyvíjí hru Cyberpunk 2077, potvrdila, že pro DLC Phantom Liberty použila AI software pro klonování hlasu, aby zrekonstruovala hlas zesnulého herce. Herec Miłogost Reczek namluvil postavu Viktora Vektora v polské verzi hry a měl si tuto roli zopakovat i pro DLC, které vyšlo minulý měsíc, ale zemřel v roce 2021, tedy ještě před tím, než studio začalo s jeho výrobou. Vývojářská společnost sdělila, že se rozhodla jít touto cestou, aby vzdala hold skvělému výkonu tohoto herce, zmínila také, že dostala svolení od jeho rodiny.

Místo toho, aby CD Projekt Red Reczka nahradil jiným hercem, začal spolupracovat s ukrajinskou společností Respeecher, která se zabývá hlasovými technologiemi a je známá zejména vytvořením hlasu Marka Hamilla pro filmy Mandalorian a Boba Fett: Zákon podsvětí, kde vytvořil hlas mladého Luka Skywalkera.

Pro namluvení nových replik byl najat jiný herec a software společnosti Respeecher je přepracoval do Reczkova hlasu, prozradil Mikołaj Szwed z CD Projekt. Reczek, kterého Szwed označil za jednoho z nejlepších polských hlasových talentů, namluvil také hlavní role v sérii Zaklínač.

Umělá inteligence se stala v zábavním průmyslu kontroverzním tématem a stávkující hollywoodští herci v současné době bojují mimo jiné za větší ochranu v souvislosti s používáním jejich podobizen. V září SAG-AFTRA hlasovala pro povolení stávky i pro herce z videoher, jejichž pracovní místa by mohla být ohrožena rychlým rozvojem umělé inteligence.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.