Foto: se svolením ID Software

Doom se podařilo rozběhnout i na LED žárovce z IKEA

Doom je nesmrtelná klasika, na kterou nelze jen tak zapomenout, a tak se čas od času objeví bizarní zpráva, na čem všem už byla tato kultovní hra spuštěna či odehráta. Některé z pokusů jsou přitom staré téměř stejně jako Doom sám. Doom tak byl například zprovozněn na pianu, digitálním fotoaparátu, tlačítkovém telefonu, kalkulačce, tiskárně, bankomatu, termostatu, ultrazvuku nebo jednoduše na čipu.

Poslední příspěvek je podobně absurdní – Doom se podařilo rozběhnout na chytré LED žárovce z IKEA (konkrétně jde o model Trådfri GU10 345 RGB). Tento zajímavý počin se podařil skupině Next-Hack, která žárovku upravila tak, aby na ní bylo možné rozběhnout upravenou verzi hry Doom.

Každopádně vzhledem k tomu, že žárovka (pochopitelně) nemá žádná tlačítka ani displej, Next-Hack k ní musel přidat RF desku MGM210L, která byla napojena na „chytrou“ část žárovky. Také bylo zapotřebí upravit samotnou hru, aby běžela i na velmi ubohých 108 kB RAM. To ale není vše. Skupina musela na celém zařízení dále provést řadu zásahů, včetně přidání úložiště, zprovoznění zvuku či správy RAM. Je tedy jasné, že náš úvodní titulek je trochu zavádějící – Doom nebyl spuštěn pouze na LED žárovce, ale s pomocí dalších doplňků, což je ale logické.

O tom, že hra běžela překvapivě dobře a byla také bez problémů hratelná, se můžete přesvědčit ve videu níže. Tvůrci tedy odvedli velmi dobrou práci. A my jsme zvědaví, na čem se do budoucna Doom ještě podaří zprovoznit.

Zdroj: theverge.com