Zdroj: flickr.com

Fanoušek rozběhl hru Doom na čipu, nic jiného k tomu nepotřeboval

Pokud bychom sestavovali žebříček nejznámějších videoher historie, na předních příčkách by se jistě umístila hra Doom. Ačkoliv uplynulo více než 25 let od jejího vydání, mnoho hráčů jí zná i dnes, a to nejen díky novým dílům a pokračováním, jež nám vývojáři studia Bethesda nabízejí.

Doom je mimo jiné výjimečný i tím, že se jeho různé verze objevily na zařízeních, kde by je nikdo nečekal. K vidění byl na bankomatech, displejích tiskáren i digitálních fotoaparátů, o mobilních telefonech a tabletech nemluvě.

Další krok vpřed v tomto odvětví vytvořil velký fanoušek hry Doom a počítačové grafiky celkově Sylvain Lefebvre, který navrhl unikátní čip, jenž je zajímavý tím, že není určený k ničemu jinému, než ke hraní hry Doom. Jedná se o velmi jednoduchý počítač vytvořený za pomocí plošných spojů Cyclone V FPGA. Ty se původně měly stát základním stavebním kamenem pro jednoduchou elektroniku, ale nakonec našly své využití při hraní her a vytváření hardwarových emulátorů.

Podle tvůrce je Doom na čipu napsaný pomocí 666 řádků kódu (čemuž můžeme a nemusíme věřit). Každopádně se jedná o sice jednoduchý počítač, ale hru samotnou si na ní můžeme vychutnat v podobě, která se blíží letitému originálu, na nějž nedají fanoušci dopustit.

Projekt ukazuje, že propojení hardwaru a know how může přinést obdivuhodné výsledky a také to, že Doom je i po letech velmi populární titul, který láká hráče i tvůrce k neobvyklým pokusům.

Zdroj: engadget.com