Zdroj: .unsplash

Elon Musk a Jack Dorsey mluví o zeleném potenciálu Bitcoinu

Kryptoměna Bitcoin se stala celospolečenským tématem a kromě odborníků a počítačových nadšenců ji řeší také odborníci na životní prostředí. V posledních měsících totiž dosáhl zájem o tuto kryptoměnu takové míry, že se její těžba stala významnou položkou ve světové spotřebě energie. Několik nezávislých studií přirovnává uhlíkovou stopu, kterou Bitcoin vyprodukuje, k některým z největších měst na světě.

Šéf Twitteru Jack Dorsey řekl, že to by se mohlo změnit, pokud by těžaři bitcoinů navázali spolupráci s firmami zaměřujícími se na výrobu elektrické energie z obnovitelných zdrojů. K názoru, že zisky z bitcoinů by mohly pomoci rozvoji obnovitelné energie, se přidal i Elon Musk.

Podle expertů jde o zajímavou, avšak nerealistickou myšlenku, která má být snahou jméno Bitcoinu očistit. Hlavním argumentem je, že 75 procent světové těžby této kryptoměny probíhá v Číně. A tamní energetický trh je z více než dvou třetin závislý na elektřině vzniklé při spalování uhlí.

Podle kritiků jsou bitcoinové operace závislé na uhlí. Jako příklad uvádí situaci, ke které došlo v čínské provincii Sin-ťiang. Tamní doly musely kvůli rozsáhlé nehodě přerušit dodávky uhlí, což zapříčinilo výpadky proudu v celé oblasti. Tato událost značně zpomalila proces blockchainu a nápadně se shoduje s poklesem cen Bitcoinu.

Existují i těžaři na Islandu nebo v severní Evropě, kde se využívá z velké části elektřina z obnovitelných zdrojů, těch však není tolik jako v Číně. Při současné podobě bitcoinové komunity, která se pravděpodobně tak snadno nezmění, je nápad Jacka Dorseye spíše přáním než realizovatelným postupem.

Zdroj: bbc.com