Evropsko-japonská sonda přinesla první unikátní fotografie planety Merkur
Spolupráce Japonské a Evropské vesmírné agentury hlásí úspěch. Unikátní vesmírná sonda BepiColombo poslala první fotografie planety Merkur pořízené (z vesmírného hlediska) z jejího bezprostředního okolí. Konstrukce BepiColombo sestává ze dvou zařízení: Mercury Planetary Orbiter (MPO) vyrobený ESA a Mercury Magnetospheric Orbiter (MMO) vyrobený JAXA. Třetí část sondy (The Mercury Surface Element, MSE) byla pro nedostatek finančních prostředků zrušena.
Sonda odstartovala 5. října 2018 a nyní posílá zpět na Zemi první fotografie pořízené ze vzdálenosti 2 420 kilometrů. Obrázky ukazují severní polokouli Merkuru a desítky kráterů které formují povrch planety, jež obíhá nejblíže Slunci. Jeden z těchto kráterů vyhodnotili odborníci z ESA jako v současnosti činný, a během fotografování došlo dokonce k sopečnému výbuchu. Na záběru jsou patrné také některé součásti družice, konkrétně se jedná o anténu a také výložník magnetometru.
Sondu BepiColomba čeká celkem šest průletů v blízkém okolí planety Merkur. Nejbližší z nich by měl být přibližně 320 kilometrů od povrchu. Další průlet nad Merkurem je naplánován na červen příštího roku, poté následují další čtyři – v červnu 2023, září 2024, prosinci 2024 a lednu 2025. Pokud vše půjde podle plánu, BepiColombo zpomalí natolik, aby do konce roku 2025 vstoupil na oběžnou dráhu Merkuru. Poté dva orbitery zahájí svou hlavní vědeckou misi: mapování povrchu Merkuru za účelem studia jeho povrchových procesů, chemického složení a magnetického pole.
Planeta Merkur byla doposud zkoumaná poměrně málo. Jako první přinesla bližší informace o planetě Merkur Sonda Mariner 10, která kolem ní proletěla v letech 1974 a 1975. Další informace potom přinesla sonda MESSENGER, která mezi lety 2011 a 2015 obíhala po oběžné dráze Merkuru.
Zdroj: gizmodo.com
Hello, Mercury!
This splendid view of part of Mercury's northern hemisphere was captured by @ESA_MTM about 10 mins after #MercuryFlyby close approach, from a distance of 2420km. https://t.co/jjGKrsQXDH#ExploreFarther pic.twitter.com/EMhMJ5tKiN
— Bepi (@ESA_Bepi) October 2, 2021