Zdroj: youtube.com

ExoMy je plně funkční Mars Rover, který si můžete vytisknout doma na 3D tiskárně

Pokud vás fascinuje objevování vesmíru a toužili jste si někdy vyzkoušet řízení vesmírných robotických vozítek, které provádějí průzkum na povrchu cizích planet, pak je následující zpráva přesně pro vás. Evropská kosmická agentura totiž zveřejnila volně ke stažení software pro výrobu zmenšené verze Mars Roveru. Toto vozítko si přitom můžete vytisknout na domácí 3D tiskárně.

ExoMy je 42centimetrová replika roveru Rosalind Franklin (ExoMars) z ESA, který měl být na rudou planetu vyslán již v letošním roce. Nakonec však byl začátek jeho mise odložen na rok 2022. Model má plně funkční šestikolový podvozek. Vrták v přední části, který slouží pro odebírání vzorků, však funkční není, taktéž solární panely nefungují. V přední části, kde jsou u originálního Mars Roveru uloženy kamery, je umístěn stylizovaný obličej, k němuž je možné vytisknout nejrůznější „pokrývky hlavy“.

Každopádně vozítko je plně funkční, co se týče pohybu, který je mimochodem velmi komplexní, a s ExoMy lze proto překonávat i velmi náročný terén. Tento model je proto ideální nejen pro dospělé nadšence, ale také pro studenty, kteří se tak mohou blíže seznámit s fungováním podobných zařízení při vesmírných misích.

Všechny potřebné informace, nákresy a software jsou zdarma dostupné na GitHubu. Co se týče materiálu a dalších potřebných komponent pro zprovoznění vozítka, ESA odhaduje, že jejich nákup vyjde zhruba na 500 euro (tedy asi 13 tisíc korun). Vždy jde přitom o běžně dostupnou elektroniku.

Samotný 3D tisk jednotlivých dílů a jejich složení pak zabere asi dva týdny. Zvládnout by jej měl průměrně šikovný kutil. „Zaměřili jsme se na to, aby byl design co nejjednodušší a díly co nejdostupnější. ExoMy využívá počítač Raspberry Pi a běžné elektronické součástky dostupné online nebo v jakémkoli obchodě pro kutily,“ vysvětluje ESA.

Zdroj: engadget.com