Zdroj: unsplash.com

Facebook se snaží zastavit prodej pozemků amazonského deštného pralesa na své platformě Marketplace

Nečekaný problém musí řešit vedení největší sociální sítě světa. Na platformě Marketplace, která slouží jako prostor pro prodej z druhé ruky, se začaly objevovat podezřele vypadající inzeráty. Prodejci v nich nabízí pozemky spadající do oblasti deštných pralesů v Amazonii. Takové transakce jsou obvykle nelegální, a Facebook proto na konci minulého týdne oznámil, že podobné nabídky bude mazat.

Nejedná se o samovolnou akci ze strany Facebooku, ale o reakci na vyšetřování BBC. Ta zjistila, že na platformě Facebooku je opravdu možné nelegálně koupit půdu v Brazílii, která spadá do tamní oblasti deštných pralesů. Ačkoliv tyto transakce byly pochybné, zájemci se stávali opravdu vlastníky dané půdy, což vedlo k odlesňování a dalším necitlivým zásahům do přírody ze strany průmyslových firem.

Tato aféra vedla ke změně v pravidlech Marketplace. Nově se objevil paragraf zakazující „nákup nebo prodej zvířat nebo živočišných produktů nebo pozemků v ekologicky chráněných oblastech“. Facebook také ohlásil, že plánuje nabídky všech pozemků na svých platformách porovnávat s databází chráněných území.

Jedná se o bezesporu pozitivní krok. Avšak otázkou je jeho načasování. Spekuluje se o tom, jestli tato pravidla jdoucí vstříc ekologické odpovědnosti nesouvisí se snahou zlepšit dobré jméno značky. Její vedení čelí opakovaným obviněním, že přes garanci boje proti toxickému prostředí podporovala některé nenávistné příspěvky a komentáře jen proto, že zvyšovaly čtenost a počet prokliků v rámci sociální sítě.

Zdroj: gizmodo.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.