Foto: Pxfuel

Facebook smazal deepfake video ukrajinského prezidenta, v němž Ukrajinu vyzývá ke kapitulaci

Fenomén deepfake je velmi nebezpečným nástrojem, který může být zneužit například i ve vyhrocených politických situacích. To se stalo i nyní, kdy Facebook v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu odstranil deepfake video ukrajinského prezidenta Zelenského. Ve středu společnost potvrdila, že odstranila video, které údajně zobrazovalo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ve skutečnosti ale šlo o nekvalitní deepfake, v němž měl ukrajinský prezident vyzývat svůj národ a vojsko k tomu, aby se vzdalo Rusům.

„Náš tým dnes identifikoval a odstranil deepfake video, které tvrdilo, že zobrazuje prezidenta Zelenského, jak vydává prohlášení, které nikdy nevydal,“ uvedl v prohlášení vedoucí oddělení bezpečnostní politiky společnosti Meta Nathaniel Gleicher. „Objevilo se na údajně napadené webové stránce a poté se začalo rychle šířit po celém internetu.“ Dodal, že společnost video stáhla v souladu se svou politikou, která již více než dva roky výslovně zakazuje používání deepfakes.

Webová stránka Snopes, která slouží pro kontrolu podobných případů, toto video označila za „nekvalitně vyrobené“. Nicméně pravdou je, že bylo odvysíláno také na ukrajinské televizní stanici, která byla údajně hacknuta. Server Snopes také poznamenal, že existují jasné důkazy svědčící o tom, že záběry jsou falešné, jako například skutečnost, že Zelenského hlava „pevně nesedí na jeho krku“. Sám Zelenskyj pravost tohoto videa na svém instagramovém účtu také vyvrátil.

Zdroj: engadget.com