Foto: Google maps

Falešné satelitní snímky jsou velkým nebezpečím, mohou mít vážné vojenské či politické důsledky

Nebezpečný fenomén deepfake je dnes již poměrně dobře známý. V poslední době médii proběhla celá řada kauz, jež upozorňovaly na videa uměle vytvořená pomocí AI, v nichž figurovaly známé osobnosti (nejčastěji vysoce postavení politici). Pomocí umělé inteligence jim přitom mohlo být do úst vloženo cokoli, aniž by divák poznal, že se jedná o podvod.

Deepfake ale není záležitostí pouze falešného zobrazování osob, pochopitelně může proniknout i do dalších oblastí. Obrovským nebezpečím jsou například falešné satelitní snímky. A právě na tuto hrozbu se zaměřili vědci ve spolupráci s Washingtonskou univerzitou. Vedoucí týmu Bo Zhao ale upozornil na to, že jejich cílem není vyvolání paniky. Kromě toho, že chtějí upozornit na možné riziko, hledají také pozitivní využití deepfake v oblasti satelitních fotografií.

Tým použil speciální AI algoritmus, který se používá k manipulaci s video a audio soubory. Právě pomocí něj dokázali vytvořit nové falešné město, a to konkrétně ze satelitních snímků tří měst: Tacomy, Seattlu a Pekingu. Umělá inteligence se jednoduše napřed musí naučit rozpoznávat konkrétní vzorce na satelitních snímcích, které poté aplikuje na nový deepfake snímek. Přestože výsledný snímek není dokonalý, laik by jeho nedokonalost mohl jednoduše přisuzovat pouze nízké kvalitě.

Zhao ale dodává, že falešné satelitní snímky mohou mít i své výhody. Lze je například použít při simulování původní podoby některých míst na planetě Zemi a srovnat je se současným stavem. To by bylo možné využít jak při studiu dopadu klimatických změn na životní prostředí, tak například i pro studium expanze měst.

Každopádně toto téma si rozhodně nezaslouží ani zlehčování. Falešné satelitní snímky vytvořené umělou inteligencí totiž představují reálnou hrozbu pro národní bezpečnost. Mohou být totiž velmi snadno zneužity, a to zejména pro vojenské a politické manipulace. Za pomoci této technologie by bylo možné také vyvracet klimatické změny.

Zdroj: engadget.com