Foto: Wikimedia Commons

Bílý dům chce do roku 2040 dosáhnout nulových emisí v nákladní dopravě

Bidenova administrativa řeší monumentální úkol, jak učinit americký systém průmyslové nákladní dopravy šetrnějším k životnímu prostředí. Bílý dům ve středu uvedl, že jeho cílem je, aby 30 % prodaných průmyslových nákladních vozidel produkovalo do roku 2030 nulové emise a 100 % vozidel do roku 2040.

Kromě těchto nezávazných cílů se Bílý dům ve středu setká se zúčastněnými stranami z odvětví užitkových vozidel, lodní dopravy a infrastruktury, aby pomohl realizovat svůj program. Kulatý stůl má podpořit cíl Bidenovy administrativy „urychlit budování infrastruktury nezbytné k tomu, aby se ekosystém nákladní dopravy s nulovými emisemi stal ve Spojených státech realitou“.

Není překvapením, že nákladní doprava spotřebovává velké množství energie a produkuje velké množství znečištění. Agentura Bloomberg uvádí, že odvětví dopravy vypouští přibližně 29 % emisí skleníkových plynů v USA a nákladní doprava (včetně lodní, nákladní a vlakové dopravy) se na tomto čísle podílí přibližně jednou třetinou. Lze tedy odhadnout, že americká nákladní doprava je zodpovědná za zhruba 10 % emisí uhlíku v zemi.

Bidenova administrativa plánuje v rámci předvolební kampaně požádat veřejnost, aby se vyjádřila k infrastruktuře nabíjecích stanic pro těžká nákladní vozidla, což naznačuje, že konkrétní podoba plánu ještě není dokončena. Bílý dům se chce vyhnout roztříštěnému systému nabíjení průmyslových elektromobilů bez všeobecně dohodnutého standardu. Zdá se, že se dosud průmysl ustálil na systému NACS společnosti Tesla.

Vedle nově oznámených průmyslových cílů uvolňuje Bidenova administrativa přibližně 1 miliardu dolarů z finančních prostředků v rámci zákona o snižování inflace (IRA) na výměnu vozidel třídy 6 a 7 (školní autobusy, popelářské vozy a dodávky) za elektrické ekvivalenty.

Zdroj: engadget.com