Foto: itrevue.cz

Recenze: Huawei Watch D – Tlakoměr v hodinkách

Po delším čekání se do České republiky konečně dostaly chytré hodinky čínského výrobce Huawei Watch D, jejichž hlavním lákadlem je jednoznačně měření krevního tlaku. Některé modely vám tlak také změří, v čem je tedy zařízení od Huawei tak výjimečné? Prozatím totiž jako jediné chytré hodinky pouze neodhadují tlak na bázi laserového senzoru, ale fungují v rámci principu klasického tlakoměru. V praxi se tedy můžete spolehnout na přesnost jejich měření na rozdíl od jiných wearables. Mimo to vás potěší i dalšími přednostmi, přičemž se soustředí na zdravotní funkce. Momentálně hodinky seženete od 9 990 Kč, což se může zdát jako vcelku slušná pálka (aktuálně nejvýhodnější ceny naleznete pod tlačítkem níže). Mají Watch D šanci na úspěch? A jak si vedou v porovnání s konkurencí? Na tyto otázky vám odpovíme v dnešní recenzi.

Obsah balení, design a zpracování

V balení naleznete samozřejmě samotné hodinky Huawei, dále pak nabíjecí kolébku se zakončením USB-A, silikonový řemínek velikosti L a M, papírový pásek pro určení vaší velikosti a samozřejmě nějaké ty manuály. Hodinky disponují rozměry 51×38×13,6 mm, přičemž tloušťka hodinek je měřená v jejich nejtenčím místě. Váží pouze necelých 41 g, takže jejich nošení je poměrně pohodlné. K dostání jsou pouze v jedné barevné variantě, a to v klasické černé.

Z pohledu zpracování musíme Huawei pochválit, hodinky jsou vyrobeny ze skutečně kvalitních materiálů (hliník a grafit) a disponují skvělou haptickou odezvou a odolností dle certifikace IP68, takže se nemusíte bát ani vody. Nicméně když přijde na samotný design, nečekejte zázraky. Watch D jsou poměrně robustní a působí až křečovitě hranatě, na společenské akci tedy s nimi parádu určitě neuděláte (na druhou stranu o elegantní a působivý design výrobce asi ani neusiloval).

Na designu se však najdou i silné stránky a jimi jsou dvě fyzická tlačítka. Jedno plní funkci zpět a druhé vám spustí volbu, kterou si lze přednastavit. Původně však slouží právě pro měření krevního tlaku. Manuální tlačítka jsou praktická především při sportování či v přírodě, kdy dotyková obrazovka často nereaguje přesně (nebo i vůbec) kvůli okolním vlivům typu déšť/pot. Silikonový pásek v sobě ukrývá „vložku s nafukovacími měchýři“ pro měření krevního tlaku. Zapínání pomocí přezky je spolehlivé a nemusíte se tedy bát, že by vám hodinky z ruky padaly.

Displej, výdrž baterie a software

Hodinky disponují barevným AMOLED displejem o úhlopříčce 1,64 palce. Obrazovce není co vytknout, snad jen poměrně silné rámečky. Je však dostatečně jasná, reaguje přesně a obraz je viditelný i na přímém sluníčku. Skvěle funguje i automatická regulace jasu a samozřejmě nechybí ani režim Always On. Displej si můžete ozvláštnit díky velkému výběru ciferníků, za některé z nich si však bohužel musíte zaplatit.

Výrobce udává, že by hodinky měly zvládnout cca 7denní výdrž. To se nám v praxi potvrdilo, naopak vám mohou vydržet déle i při poměrně intenzivním užívání s každodenním měřením spánku a tlaku. Hodně bude záležet, po jakou dobu budete mít aktivní vestavěnou GPS. Vcelku nás ale zařízení v tomto ohledu potěšilo. Doba nabití by měla trvat přibližně hodinu a půl skrze přiloženou nabíjecí kolébku. Jediné, co bychom vytkli, je fakt, že zde není možné využít bezdrátového nabíjení. V této cenové hladině bychom tuto možnost přeci jen čekali.

Zařízení běží na operačním systému Harmony OS od Huawei. Prostředí je dobře optimalizované, svižné a vcelku jsme nenarazili na žádné větší potíže. Akorát si neodpustíme zmínku, že notifikace sice chodily bezproblémově, ale bohužel na ně vždy nešlo odpovědět pomocí přednastavených odpovědí (záleží na konkrétní aplikaci). Dále je škoda, že hodinky neumožňují instalaci aplikací třetích stran. V budoucnu se možná dočkáme možnosti bezkontaktního placení přes Curve, ale to je stále zatím ve hvězdách. Za zmínku stojí i možnost ovládání hudebního přehrávače, úložiště pro hudbu přímo v hodinkách zde však bohužel přítomno není.

Sportovní a zdravotní funkce

Aplikace Huawei Health vám skrze historické grafy ukáže základní naměřené údaje počínaje monitoringem spánku, krevního tlaku, srdeční frekvence a neopomíná samozřejmě ani počet nachozených kroků, ušlou vzdálenost a spálené kalorie. Vaše zdraví tak můžete sledovat prostřednictvím trendů, které vám pomohou odhalit případné alarmující odchylky. Nyní si ještě povíme pár informací k měření krevního tlaku. Měření probíhá na principu běžného manžetového tlakoměru a výsledky z hodinek jsou tedy velmi přesné a srovnatelné s klasickým přístrojem. Před měřením se vám na displeji zobrazí pokyny, které je vhodné dodržovat, následně už jen ucítíte sepínání řemínku včetně nafukovacího polštářku a následné povolení. Díky velmi snadnému použití si tak můžete tlak změřit opravdu kdekoli, a k tomu velmi snadno a rychle. Neměli bychom opomenout ani to, že hodinky disponují senzorem pro měření teploty pokožky. Zde však počítejte s velice nepřesným, často až nesmyslným měřením. Zařízení též monitoruje stres a nabízí různá dechová cvičení pro zklidnění duše i těla. V případě sportovních funkcí se můžete těšit až na přes 70 režimů nejrůznějších aktivit a jejich automatickou detekci, tu si však musíte předem aktivovat. Samozřejmě nechybí ani integrovaná GPS, jež je vcelku přesná. Co se týče dalšího sportovního využití, funkce typu body battery apod. zde bohužel nenajdeme, což je vzhledem k ceně zařízení za nás trochu škoda.

Závěr

Pakliže hledáte jednoduché chytré hodinky se zaměřením na zdravotní funkce, jistě si s Huawei Watch D hravě vystačíte. Hodinky bychom doporučili zejména v případě, že si například ze zdravotních důvodů potřebujete denně měřit krevní tlak. Obejdete se bez klasického tlakoměru, což je za nás velmi praktické hned z několika důvodů. Přístroj by dále mohli ocenit starší lidé, kteří nevyžadují chytré vychytávky a opět se jim bude hodit především přesné měření tlaku. Samozřejmě hodinky disponují dalšími „základy“ jako je monitoring spánku, EKG a SpO2. Dále obstojí i v oblasti zpracování, výdrže baterie či v případě sportovních funkcí. Naopak však od nich nečekejte elegantní design, některé chytré funkce (například aktuální absence bezkontaktního placení a úložiště hudby) či bezdrátové nabíjení Qi. Vcelku se výrobci Huawei Watch D povedly, ale je jen na vašem uvážení, zda jste ochotní za výskyt zmenšeného tlakoměru zaplatit poměrně vysokou částku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.