Foto: se svolením Razer

Razer lhal svým zákazníkům, teď jim musí vrátit peníze

Společnost Razer musí Federální obchodní komisi (FTC) zaplatit téměř 1,1 milionu dolarů za to, že své nechvalně proslulé masky Zephyr inzerovala jako masky s certifikací N95, ačkoli ji vůbec neměly.

Výrobce herních periferií uvedl na trh špičkovou obličejovou masku Zephyr se zabudovaným RGB osvětlením v době vrcholící pandemie. O půl roku později, na začátku roku 2022, představil verzi Pro, která přidala zesílení hlasu. Razer tehdy tvrdil, že Zephyr je stejně účinný jako maska N95, ale později od svého tvrzení ustoupil a odstranil ze svých webových stránek a dalších marketingových materiálů všechny odkazy na filtry třídy N95, a to poté, co vyšlo najevo, že společnost nezískala řádnou certifikaci.

Podle FTC společnost Razer nikdy nepředložila masky Zephyr k testování úřadu FDA nebo Národnímu institutu pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (NIOSH), který vydává oficiální certifikát pro masky, které filtrují 95 % částic přenášených vzduchem. FTC ve své stížnosti obvinila společnost Razer, že s falešnou reklamou přestala až poté, co se spotřebitelé začali bouřit.

Společnost musí zaplatit FTC částku, kterou vydělala prodejem Zephyru, tedy celkem 1 071 254 dolarů (tedy přes 25 milionů korun), které budou vráceny postiženým spotřebitelům. Nutno podotknout, že masky Zephyr stály zákazníky nejméně 100 dolarů.

Kvůli nepodloženým zdravotním tvrzením zaplatí také pokutu ve výši 100 000 dolarů. Kromě toho, že FTC nařídila společnosti Razer vrátit zákazníkům peníze, zakázala jí také uvádět jakákoli tvrzení o tom, že prodává výrobky, které snižují pravděpodobnost nákazy nebo přenosu viru covid-19, bez řádného schválení FDA. Společnosti Razer bylo rovněž zakázáno uvádět u svých výrobků zdravotní výhody bez vědeckých důkazů, které by je potvrzovaly, a také nepravdivě tvrdit, že jakýkoli výrobek splňuje vládou stanovené normy.

Zdroj: engadget.com