Foto: Ardyv - Samsung Galaxy Fold 5

Samsung Galaxy Z Fold 5: Drahý, ale nabitý

7.7

Design a konstrukce

7.7/10

Displej

7.5/10

Hardware a výkon

8.4/10

Fotoaparát

8.5/10

Výdrž baterie

6.5/10

Plusy

  • Velký 7,6" AMOLED displej
  • Mezigenerační zlepšení v ohybu kloubu
  • Skvělý pro zvýšení produktivity

Mínusy

  • Horší fotoaparát v porovnání S23 Ultra
  • Nabíjecí výkon pouze 25W
  • Viditelný ohyb na displeji a jeho formát
  • Výdrž baterie někomu nemusí stačit
  • Vysoká cenovka

Video recenze

Úvod

Mobilní telefony se v posledních letech staly nezbytnou součástí našeho každodenního života. Nejsou jen prostředkem komunikace, ale i multifunkčními zařízeními, která nám usnadňují práci, zábavu a mnoho dalšího. Samsung jako jedna z předních společností v oblasti mobilních technologií nás pravidelně překvapuje novými inovacemi a vylepšeními. Jednou z takových inovací je koncept ohebných telefonů, který začíná měnit způsob, jakým vnímáme tradiční smartphony. Mezi ohebnými telefony Samsungu vyniká mimo model Galaxy Z Flip5 i Galaxy Z Fold 5.

Design a konstrukce – Vylepšený kloub

Nedá se úplně říci, že by nás Fold 5 ohromil svým designem, protože s mnoha inovace od minulého modelu nepřišel, nicméně některá vylepšení tu přeci jen jsou. Nejvýraznější změnou oproti svým předchůdcům je nový konstrukční kloub, který zajišťuje tenčí profil a eliminuje mezery mezi oběma částmi displeje. Tato změna dává telefonu elegantnější vzhled a zlepšuje celkovou ergonomii. Výsledkem je tenčí tělo (nyní 13,4 mm) a menší rozměry v zavřeném stavu, což usnadňuje manipulaci s telefonem.

Zmenšení mezery mezi displeji, kterou měly předchozí modely, je dalším vítaným vylepšením. Nová konstrukce kloubu také zajišťuje, že telefon v otevřeném stavu působí rovněji a je méně náchylný k vizuálnímu zkreslením.

Displeje – S flexibilními displeji k větší produktivitě

Samsung Galaxy Z Fold 5 je vybaven dvěma displeji: vnějším a vnitřním. Vnější displej má úhlopříčku 6,2 palce a rozlišení 904 x 2316 pixelů, což znamená, že i když je telefon zavřený, můžete snadno zkontrolovat notifikace a provádět základní úkoly. Vnitřní displej je však pravým skvostem. S úhlopříčkou 7,6 palce a rozlišením 1812 x 2176 pixelů se jedná o jeden z největších a nejvýkonnějších displejů na trhu. 

Oba displeje využívají technologii Dynamic AMOLED 2X, mají obnovovací frekvenci 120 Hz zajišťující plynulý a ostrý obraz. Vnitřní displej navíc nabízí maximální jas až 1750 nitů, takže čitelnost nenaruší ani sluneční svit. Díky těmto vylepšením se Samsung Galaxy Z Fold 5 řadí mezi telefony s nejlepšími displeji na trhu. 

Ale ať jen nechválíme, ohyb je stále poměrně dost viditelný a hmatatelný, takže zde je určitě ještě prostor pro zlepšení. Dalším mínusem mohou být rozměry displeje, které nemusí být zcela ideální pro aplikace co se formátu týče.

Hardware a výkon – Více výkonu, více možností

Samsung Galaxy Z Fold 5 se může pochlubit špičkovým hardwarem a výkonem, což je očekávatelné vzhledem k jeho cenovému segmentu. Telefon je poháněn procesorem Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy, nejnovější verzí Qualcomm Snapdragon speciálně upravenou pro zařízení od Samsungu. Tento procesor je výkonný a zvládá prakticky cokoli, co na něj hodíte. Běžné úkoly, multitasking, náročné aplikace, všechno běží s hladkostí a rychlostí.

S 12 GB operační paměti (RAM) je telefon připraven na náročné úkoly a umožňuje plynulý přechod mezi aplikacemi a multitaskingem. Co se týče interního úložiště, Z Fold 5 nabízí 256 nebo 512 GB, více než dostatečné pro většinu uživatelů. Bohužel, telefon nepodporuje možnost rozšíření paměti pomocí microSD karty, to může být zklamáním pro ty, kteří potřebují ještě více místa.

Při hraní her Samsung Galaxy Z Fold 5 patří mezi špičku. Díky výkonnému hardwaru a velkému displeji si můžete užít náročné herní zážitky s vysokým rozlišením a plynulým obrazem. Telefon podporuje i 5G konektivitu, což znamená rychlé stahování a streamování obsahu, a to včetně online her.

Fotoaparát – Dobré snímky za všech podmínek

Na papíře se specifikace fotoaparátu na Galaxy Z Fold 5 nemusí zdát příliš odlišné od předchozího modelu. Hlavní fotoaparát má rozlišení 50 megapixelů, je vybaven optickou stabilizací obrazu a má světelnost f/1.8. Dále tu máme trojnásobný optický zoom s 10megapixelovým snímačem a ultraširokým objektivem s rozlišením 12 megapixelů.

I když se zdá, že se nic výrazného nezměnilo, výsledky fotoaparátu na Galaxy Z Fold 5 jsou velmi slušné. Díky vylepšenému zpracování obrazu a výkonu procesoru vychází snímky plné detailů s věrnými barvami. Fotografie mají skvělou expozici a dynamický rozsah.

Kamera je schopna dobře zacházet s různými světelnými podmínkami, dokáže pořizovat dobré noční snímky. Optický zoom nabízí možnost přiblížení k objektům a zachování kvality. Ultraširoký objektiv zase umožňuje pořizovat panoramatické snímky s širokým záběrem.

Jediným zklamáním může být čelní kamera umístěná pod displejem, která má pouze 4 megapixely. I když je určitě technickým pokrokem, může postrádat detaily a ostrost. To samé platí pro hlavní sadu fotoaparátů, kde je znát ztráta kvality při zoomu.

V porovnání s S23 Ultra se Fold5 posunul zpět ohledně optického zoomu a megapixelů na hlavním snímači. Rozdíl v kvalitě sice není až tak markantní, ale za takovou cenu bychom očekávali to nejlepší, co Samsung nabízí .Celkově vzato, kamera na Samsung Galaxy Z Fold 5 je skvělá a byť splňuje očekávání od zařízení této třídy, to nejlepší od Samsung najdete jinde.

Výdrž baterie a nabíjení – Bezstarostná celodenní výdrž

Kapacita baterie 4 400 mAh v kombinaci s takto velkým displejem není úplně optimální. Celý den při běžném používání vydrží, při náročnějším a intenzivnějším zápřahu byste mohli mít problém, a to někomu nemusí vyhovovat, protože v porovnání s Samsung Galaxy S23 Ultra tu určitě rozdíl ve výdrži je. Velký displej si tak bere daň v podobně menší výdrže baterie, která se pohybuje mezi 5-6 hodinami používání.

Samsung Galaxy Fold5 podporuje rychlé nabíjení s výkonem 25 W po drátě a 15 W bezdrátově. Drátové nabíjení zabere zhruba 1 hodinu a 15-30 minut. Pravdou je, že vysoké nabíjecí výkony nejsou pro baterie úplně ideální, ale i přesto bychom uvítali lepší nabíjecí výkon.

Fold 5 nabízí ještě funkci, kterou oceníte, pokud máte více zařízení. Telefon podporuje bezdrátové nabíjení jiných zařízení. Stačí jej položit na zadní stranu telefonu a můžete nabíjet vaše sluchátka nebo hodinky bez nutnosti dalšího kabelu. Tato funkce s sebou může přinést větší flexibilitu, nicméně s výdrží baterie takovou, jaká je, nevíme jestli se potenciál této funkce využije.

S Pen – Praktický a všestranný nástroj, za který si připlatíte

Samsung Galaxy Z Fold 5 podporuje S Pen, výborný doplněk pro ty, kteří rádi kreslí, píší poznámky nebo prostě jen preferují psaní stylusem. S Pen je citlivý a přesný, což umožňuje plynulé kreslení a psaní na obrazovce. Díky velkému vnitřnímu displeji je práce s S Pen zážitek, který se blíží práci na tabletu nebo digitálním bloku.

Bohužel, S Pen není součástí standardního balení telefonu Galaxy Z Fold 5 a musí se dokoupit zvlášť. To znamená další náklady nad již poměrně vysokou cenou samotného telefonu. Pro některé to může být nevýhoda, protože po pořízení telefonu budou muset investovat do dalšího příslušenství.

Ačkoliv je S Pen výborný nástroj, může existovat určité riziko poškození displeje. I přes citlivost S Penu by uživatelé měli být opatrní, aby nepřímočarým pohybem nepoškodili ohýbatelný displej telefonu. Použití S Penu s Galaxy Z Fold 5 vyžaduje obezřetnost.

Závěr – Malý krok vpřed v ohebném designu

Samsung Galaxy Fold 5 je určitě skvělý telefon, byť od předchozího modelu Fold4 se tolik kupředu neposunul. Jeho design, výkonný hardware a vynikající displeje ho ale i tak řadí mezi nejlepší telefon na trhu. Největší nevýhodou vidíme v pořizovací ceně, která může kdekoho od koupi odradit a bude jen na vás, jestli si řeknete, že stojí za to. Je to telefon spíše pro ty, kteří hledají něco výjimečného a jsou ochotni zainvestovat. Samsung Galaxy Z Fold 5 však určitě nabízí skvělý výkon, vynikající displeje, byť ohyb je stále velmi dobře viditelný a hmatatelný a kvalitní fotoaparát, který je však krokem zpět v porovnání s vlajkovou lodí Samsung S23 ultra.