USA varovaly své spojence před používáním technologie 5G společnosti Huawei

USA vyzvaly Německo, Japonsko, Itálii a další spojence, aby nepoužívaly technologii 5G nabízenou společností Huawei. Pokud by se k budování infrastruktury nastupující sítě rozhodli použít její komponenty, mohlo by to podle nich ohrozit jejich kybernetickou bezpečnost.

Jak známo, americká vláda čínského smartphonového a telekomunikačního giganta  „nemusí“ od roku 2012, kdy Kongres předložil zprávu, podle níž společnost představuje hrozbu pro národní bezpečnost USA. Za hrozbu byla označena proto, že je údajně napojena na čínskou vládu a že by její zařízení mohla sloužit jako špionážní prostředky. V srpnu letošního roku americká vláda zakázala používat její zařízení (a zařízení další čínské firmy ZTE) svým zaměstnancům, úřadům i dodavatelům.

Podle deníku The Wall Street Journal citovaného webem Endgadget americká strana v rozhovorech s představiteli uvedených a dalších států poukazovala na možná rizika spojená s používáním komponent obou čínských společností a skloňovala především slova jako kyberšpionáž nebo náchylnost ke kyberútokům. USA s těmito zeměmi nemluvily náhodou – jde o státy, v nichž mají důležité vojenské základny, které sice používají vlastní satelity a telekomunikační sítě, nicméně jen pro „citlivou“ komunikaci, a většina hlasového a datového provozu prochází tamějšími komerčními sítěmi.

V tuto chvíli není jasné, jak se zmínění spojenci zachovají, předchozí americké výzvy však již minimálně v jednom případě padly na úrodnou půdu – Austrálie v srpnu oznámila, že zakázala oběma společnostem dodávat místním telefonním operátorům technologické vybavení pro síť 5G kvůli obávám z ohrožení národní bezpečnosti.

 

Zdroj: endgadget.com