Foto: Alejandro Otero / X

NASA potvrdila, že její vesmírný odpad prorazil střechu domu na Floridě

8. března prorazil kus vesmírného odpadu střechu v Naples na Floridě, prorazil dvě patra a naštěstí nikoho nezranil. Až tento týden NASA potvrdila výsledky analýzy celého incidentu. Jak se předpokládalo, jde o kus zařízení vyhozený z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) před třemi lety. Konkrétně šlo o kus podpůrného zařízení EP-9 sloužícího k upevnění baterií na nákladní paletu, který robotické rameno ISS do volného vesmíru shodilo 11. března 2021. Tento odpad, tvořený vyřazenými nikl-vodíkovými bateriemi, měl obíhat kolem Země dva až čtyři roky a poté měl shořet v atmosféře, jak tehdy chybně předpověděla NASA.

Úlomek z tohoto zařízení, který prorazil střechu, sloužil k upevnění baterií na nákladní paletu. Předmět vyrobený z kovové slitiny Inconel váží 1,6 kg a měří 10 cm na výšku a 4 cm v průměru.

Majitel domu Alejandra Otera byl v té době na dovolené, nicméně v domě zůstal jeho syn, který byl u celého incidentu přítomen. Naštěstí se mu nic nestalo.

NASA uvedla, že bude zkoumat odhození zařízení a jeho návrat do atmosféry a pokusí se zjistit, proč objekt narazil do Oterova domu, místo aby se rozpadl v atmosféře. „Specialisté NASA používají technické modely k odhadu, jak se objekty zahřívají a rozpadají při návratu do atmosféry,“ vysvětlila vesmírná agentura v tiskové zprávě. „Tyto modely vyžadují podrobné vstupní parametry a jsou pravidelně aktualizovány, když se zjistí, že úlomky neshořely a dopadly na zem.“

Podle NASA se většina vesmírného odpadu pohybuje extrémně rychle, dosahuje rychlosti až 18 000 km/h. „Vzhledem k rychlosti a velkému objemu trosek na nízké oběžné dráze Země představují současné a budoucí výzkumy a operace ve vesmíru bezpečnostní riziko pro lidi a majetek ve vesmíru i na Zemi,“ podotkla.

Zdroj: engadget.com