Ministerstvo spravedlnosti obvinilo deset osob z rozsáhlé špionáže pro Čínu

Čínské zpravodajské aktivity na území USA jsou tak trochu veřejným tajemstvím, v zákulisí i na veřejnosti se o nich mluví relativně otevřeně, avšak doposud chyběly oficiální důkazy. V poslední době však přibývají, agentura Bloomberg oznámila, že má zprávy od počítačového odborníka, který našel speciální špionážní čip ukrytý v ethernetovém portu společnosti Supermicro. Včera ministerstvo spravedlnosti USA oznámilo, že podává oficiální žalobu na 10 lidí v souvislosti se zcizením důvěrných dat z oblasti leteckého průmyslu.

Podle toho, co vyšetřovací skupina zatím zveřejnila, trvali nelegální aktivity obžalovaných už několik let. Jejich hlavním cílem bylo získat přístup k patentovým technologiím, které výrobci ve svých strojích používají. Konkrétně se jednalo o zisk plánů turbodmychadel, která se používají v civilních letadlech.

Hlavní aktivity měly špioni vyvíjet mezi lety 2010 a 2015 a zaměřili se na nejmenovanou francouzskou společnost, několik výrobců v USA a ve Velké Británii. Hlavními nástroji byly pro špiony phishingové útoky a šíření malwaru pro získání přístupu k důvěrným informacím.

Jedná se už o třetí žalobu v této kauze. V září byl obviněn jeden z čínských zpravodajských důstojníků, který se pokoušel získat plány k motorům letadel. Nezávisle na něm byl ze spolupráce s čínskou rozvědnou službou obviněn také americký občan, náborový důstojník americké armády.

Americké úřady vydaly prohlášení, že čínské řada čínských zpravodajských aktivit ohrožuje zájmy i bezpečnost USA. Současné operace mohou také ukazovat na zhoršující se vztahy obou zemí v souvislosti s probíhající obchodní válkou, kterou Číně vyhlásil prezident Trump.

Zdroj: theverge.com