Zdroj: Unsplash.com

Facebook žaluje programátora, vinní jej z krádeže dat 178 milionů uživatelů

Technologický gigant Facebook začíná další velký soudní spor. Tentokrát je na žalující straně a vznáší obvinění proti Alexanderovi Solonchenkovi původem z Ukrajiny. Ten měl pomocí sofistikovaných programů ukrást data více než 178 milionů uživatelů sociální sítě Facebook. Solonchenko údajně využíval funkci automatického importu kontaktů aplikace Messenger pomocí automatizovaného nástroje, který napodoboval zařízení Android.

Útočník údajně vedl kampaň mezi lednem 2018 a zářím 2019, kdy Facebook změnou svých systémů možným únikům dat tímto způsobem zamezil. Na fórech spjatých s černým trhem následně začal data prodávat v prosinci roku 2020. Facebooku se jej podařilo vystopovat prostřednictvím kontaktních obchodních údajů. Uživatelé sociální sítě nebyli dle údajů Facebooku jediným cílem tohoto hackera. Data získal i o klientech jedné z velkých ukrajinských bank. V žalobě žádá Facebook zaplacení zatím blíže nedefinované škody a také příkaz, který by v budoucnu bránil Soločenkovi v podobných činnostech pokračovat.

Nejedná se přitom o největší podobný incident v historii Facebooku. Stejnou funkci využili i jiní hackeři ke krádeži dat více než 533 milionů uživatelů. Facebook se snaží tyto případy soudně vyřešit a je ochoten jít do složitých sporů u civilního soudu.

Právě ochrana uživatelských dat je jedním z velkých vláken kritiky společnosti Facebook. Největší kauzou spjatou s tímto problémem je aféra kolem Cambridge Analytica.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.