Foto: Unsplash

Facebook zdokonaluje opatření proti šíření dezinformací, otevřeně se inspiroval Twitterem

V boji proti šíření dezinformací se Facebook nyní nechal inspirovat přístupem Twitteru. Nově bude před sdílením článku vyžadovat, aby si jej uživatel nejdříve přečetl. Tato jednoduchá funkce má zabránit šíření nepravdivých informací. Není divu, že se k ní Facebook uchýlil. Po zkušenostech s šířením dezinformací ohledně onemocnění covid-19 a posledních amerických prezidentských voleb jsou totiž taková opatření skutečně zapotřebí.

Zajímavá je přímá inspirace Twitterem, který loni v létě představil v podstatě úplně stejnou funkci. Ta totiž uživatele nejdříve upozorní, aby si před sdílením tweetu tweet nejdříve přečetli. Twitter ještě před sdílením uživatele upozorní výzvou „nejdřív čtěte, potom sdílejte“. O tom, že tento jednoduchý mechanismus funguje, vypovídají data. Co se týče například urážlivých zpráv, tak ty na základě výzvy změnilo 34 % uživatelů, což rozhodně není málo.

Zajímavé také je, že tento způsob boje proti urážlivému, nepravdivému či jinak nevhodnému obsahu pravděpodobně funguje i jako určité poučení do budoucna. Pokud byl totiž uživatel k přečtení vyzván pouze jedenkrát, zdá se, že se poučil a před sdílením četl i všechny nebo většinu dalších příspěvků. Podle zjištění Twitteru se v tomto případě počet urážlivých tweetů snížil od 11 %.

Zdá se tedy, že dané opatření i přes svou jednoduchost funguje, a není tedy divu, že podobný nástroj zavedl i Facebook. Nutno přitom říci, že vše je dobrovolné. Výzva se sice zobrazí, ovšem je již na uživateli, zda si článek před sdílením přečte, nebo jej ihned nasdílí.

Facebook prozatím novou funkci testuje, tudíž nyní ještě není dostupná pro všechny uživatele. To by se ale mělo v rámci několika týdnů změnit.

Zdroj: androidcentral.com