Fitness aplikace prozrazuje polohu vojenských základen

Zjistit kde se na světě nachází základny  americké armády, případně kde je větší koncentrace amerických vojáků, není jednoduché ani pro hackery a nepřátelské špióny. US Army si na utajení opravdu zakládá. Občas se ale objeví drobný problém, který veškerou snahu o utajení může zhatit. A tím problémem může být například nevhodně použitá mobilní aplikace.

Touto aplikací je v USA velmi oblíbený fitness tracker Strava. Ten funguje na principu sdílení tras pro běh, lyžování nebo třeba jízdu na kole s ostatními. Mezi jejími uživateli, kterých má v současnosti více než jeden milion, jsou také američtí vojáci, kteří se z podstaty své profese musí udržovat v dobré fyzické kondici, což obnáší mimo jiné také běh.

Při pohledu na celosvětovou mapu aplikace Steva, se najednou objeví běžecké trasy uprostřed Afghánistánu, Sírie a dalších zahraničních lokalitách, často vprostřed liduprázdné pustiny. Ty pak na první pohled svítí jak vánoční stromečky. Jejich uživatelé budou totiž s velkou pravděpodobností Američané.

 

Problém se objevil minulý měsíc, kdy Strava aktualizovala své mapy, aby zobrazovali mnohem větší množství dat o uživatelích, kteří je chtějí sdílet. Na relativně přesnou lokalizaci amerických základen tak není potřeba družice nebo špionážní letouny. Stačí si otevřít mapu na internetu a začít je hledat.

Tento na první pohled úsměvný případ by mohl znamenat pro americkou armádu řadu komplikací, a ilustruje, jak můžou moderní technologie při bezstarostném používání komplikovat život.

Zdroj: phonearena.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.