Zdroj: youtube.com

Ford navrhl emoji bundu, díky níž mohou cyklisté vyjádřit, co si myslí o ostatních účastnících provozu

https://youtu.be/g756nqX-jUU?t=25
Zdroj: youtube.com

Se zajímavým nápadem přišla v rámci kampaně Share the Road společnost Ford. Její prototypová bunda emoji určená speciálně pro cyklisty totiž umí pomocí emoji vyjádřit základní emoce, nabízí také výstražný symbol (trojúhelník) například pro případ píchlé pneumatiky nebo náhlého zpomalení a směrové šipky pro odbočování (směr doprava/doleva).

Cyklistika totiž (navzdory tomu, že jde o ekologický a zdravý způsob dopravy) bohužel nepatří mezi nejbezpečnější, a to zejména v městském provozu nebo na rušných silnicích. Jen v roce 2018 bylo v USA zabito více než 850 cyklistů (což je o 6,3 procenta více než v roce 2017). V Evropě přitom na silnicích ročně zemře přes 2 000 cyklistů.

Nová emoji bunda se tomu alespoň částečně snaží předcházet. A to nejen díky zobrazování emoji a dalších znaků, pomocí nichž jezdec může upozornit okolí, ale také proto, že informace jsou zobrazovány přes celá cyklistova záda, a to pomocí dobře viditelných LED diod. Ovládací panel je umístěn na řídítkách, jeho ovládání je přitom snadné.

https://youtu.be/g756nqX-jUU?t=50
Zdroj: youtube.com

Podle lingvisty Neila Cohna, který na vývoji s Fordem spolupracoval, se „emoji stalo základní součástí toho, jak používáme jazyk. Ať už je používáme k vyjádření výrazu obličeje, humoru nebo sarkasmu, staly se nedílnou součástí naší schopnosti vyjadřovat se rychle a efektivně. Bunda vytvořená společností Ford v rámci kampaně Share the Road umožňuje cyklistům vyjádřit své pocity, a vytváří tak důležité emocionální spojení mezi nimi a ostatními účastníky silničního provozu.“

Emoji bunda je ale prozatím pouze prototypem a není dosud jasné, zda ji Ford v budoucnu uvede na trh. Každopádně jde o zajímavý počin, který by určitě uvítal nejeden vášnivý cyklista.

Zdroj: theverge.com