Francie schválila souboj světelnými meči jako oficiální sport

Každý fanoušek kultovní filmové série Star Wars někdy toužil po tom stát se jedním z rytířů Jedi (nebo temných Sithů) a sevřít v ruce světelný meč. Tato zbraň je pro celou sérii charakteristická a díky její popularitě vznikly tisíce kopií v různé kvalitě. Některé z nich jsou pouhé hračky, jiné jsou sběratelským předmětem na zeď a další lze uplatnit při soubojích s přáteli.

A právě vzájemné souboje světelnými meči uznal francouzský šermířský svaz jako regulérní disciplínu. Aktéři těchto soubojů samozřejmě nepoužívají paprsek koncentrované energie, kterým dokáže lehkým mávnutím useknout ruku nebo přepůlit protivníka, ale svítící plastové kopie. Zásadní problém kromě nebezpečí je fakt, že pravý světelný meč zatím nebyl vynalezený. Souboje se odehrávají v pološeru, aby tak lépe vynikl efekt, který meče udělají.

Jelikož se jedná o certifikovaný sport, má také svá specifická pravidla. Jedním z nich je nutnost velkého nápřahu, tak aby se při něm ocitl hrot meče ocitl za zády útočníka. Tento způsob šermu není příliš účinný, je však efektní, a to je to hlavní o co účastníkům takových soubojů jde. Mezi další povinnosti šermíře patří nošení ochranné přilby. Jednotlivé zásahy boduje rozhodčí, tak jako při klasickém šermu.

Šermířský svaz přiznává, že hlavním důvodem vzniku nového sportu je snaha upoutat pozornost mladých lidí. Ti se stále častěji věnují jiným aktivitám, než je sport. Není to ostatně poprvé, co popkultura sportu takto pomohla. Šermířské svazy po celém světě zaznamenali nárůst zájmu mladých lidí po premiérách filmů s mušketýry nebo Zorem. Stejně tak popularitě šermu přispěla filmová adaptace Pána prstenů nebo seriál Hra o trůny. Pokud bude mít nový sport ve Francii úspěch není jediný důvod, proč by se nemohl rozšířit do celého světa.

Zdroj: theguardian.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.