Foto: se svolením OpenAI

Generátor obrázků DALL-E je nyní k dispozici pro aplikace

DALL-E 2, nástroj generující obrázky pomocí umělé inteligence, je nyní mnohem dostupnější. Společnost OpenAI totiž zveřejnila beta verzi frameworku, který umožňuje aplikacím a dalším produktům přímo využívat generátor umělé inteligence. Nástroj umožňuje tvořit v přirozeném jazyce, podstatnou součástí je ale také moderování, které filtruje nenávistné projevy a další extrémní obsah.

Technologii již využívá několik zákazníků. Například nová aplikace Designer společnosti Microsoft využívá DALL-E k vytváření uměleckých děl pro sociální média, dokumenty a pozvánky. Nástroj pro tvorbu obrázků pomocí umělé inteligence přichází také do služeb Bing a Edge, aby uživatelům pomohl vytvořit obrázek, který nemohou najít. Cala, první operační systém pro módní návrháře, využívá tento nástroj pro vytváření nových módních návrhů. A například Mixtiles, společnost, jež se zabývá tvorbou obrázků na stěnu, AI systém využívá ke generování zcela nových uměleckých děl.

OpenAI však také rozšiřuje větší kontrolu tvůrců nad tímto typem umění. Uživatelé nyní mají plná vlastnická práva k vytvořeným obrázkům, nikoli pouze práva na použití (jak tomu bylo dříve). Cokoli vytvoříte, tak nyní můžete uspořádat do veřejných či soukromých sbírek.

Nicméně stále nebyla vyřešeno otázka, zda je umění generované umělou inteligencí vypůjčené nebo kradené. Je možné, že budou vznikat nepříjemné tahanice o vlastnická práva, jelikož DALL-E pochopitelně může vygenerovat stejný (nebo velmi podobný) obrázek více tvůrcům.

Například Shutterstock spolupracuje s OpenAI na prodeji obrázků generovaných umělou inteligencí, jiné společnosti však tuto technologii zakazují právě kvůli obavám ze sporů o autorská práva.

Zdroj: engadget.com