Zdroj: Google Chrome

Google čelí žalobě za sledování uživatelů v anonymním režimu

Režim anonymního prohlížení na internetu za svůj život využil snad každý, a mnozí také vědí, že až tak úplně anonymní není. Přestože nedochází k ukládání historie prohlížení a souborů cookie, vaše činnost může být i nadále zaznamenávána. Podobně jako jiné současné prohlížeče, upozorňuje na tuto skutečnost i Google Chrome.

Společnost Google přitom nyní čelí žalobě za to, že shromažďuje data o tom, co si lidé prohlížejí na internetu, i když jsou v anonymním režimu. Podle agentury Reuters byla žaloba podána u federálního soudu v San Jose v Kalifornii a žádá odškodné v minimální výši 5 miliard dolarů (tedy asi 119 miliard korun).

Podle žaloby totiž Google i v anonymním (tzv. inkognito) režimu shromažďuje některé osobní údaje (např. nákupní zvyklosti) a další citlivá data (pro představu připomeňme třeba to, že velké procento uživatelů používá anonymní režim například k prohlížení pornografických stránek). Společnost k tomu využívá některých nástrojů, mezi něž patří například Google Ad Manager, Google Analytics a další. Přestože zjištěné informace nejsou přímo spjaty s konkrétním uživatelem, mohou být použity k jeho snadné identifikaci, a to jednoduše tak, že se budou shodovat s předchozími vyhledáváními v běžném režimu. Společnost tak může pro své účely (např. personalizaci reklam) kombinovat data z běžného i soukromého prohlížení internetu.

Přestože po otevření anonymního okna v prohlížeči Chrome, vás Google upozorní, že „Vaše aktivita může být nadále viditelná pro následující subjekty: navštívené weby, váš zaměstnavatel nebo škola, váš poskytovatel internetových služeb.“, tento popis není zcela přesný. Žalobce proto Google obvinil z odposlechu a porušení kalifornských zákonů o ochraně soukromí a žádá odškodnění 5 000 dolarů (asi 119 tisíc korun) na jednoho uživatele. Celý soudní spor přitom zahrnuje miliony uživatelů.

Pokud by žalobce u soudu uspěl, rozhodně by to pro Google nebylo lehké. Přitom to není poprvé (a nejspíš ani naposledy), co tato velká americká společnost čelí obvinění v oblasti ochrany osobních údajů.

Zdroj: xda-developers.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.