Foto: se svolením Google

Google plánuje natáhnout optický kabel z Keni do Austrálie

Společnost Google ve čtvrtek oznámila, že natáhne optický kabel, který propojí Afriku a Austrálii. Jeden konec kabelu, pojmenovaný Umoja (svahilské slovo znamenající jednota), bude začínat v Keni a povede přes Ugandu, Rwandu, Demokratickou republiku Kongo, Zambii, Zimbabwe a Jihoafrickou republiku (s přístupovými body pro tyto země), až se přes Indický oceán dostane do Austrálie.

Google uvádí, že cílem projektu je zlepšit digitální konektivitu, urychlit hospodářský růst a prohloubit odolnost Afriky. Kromě samotného kabelu společnost uvádí, že bude spolupracovat s keňskou vládou na zvýšení kybernetické bezpečnosti, datových inovacích, digitálním vzdělávání a odpovědném a bezpečném zavádění umělé inteligence.

Umoja se připojí k Equianu, soukromému podmořskému kabelu společnosti Google, který vede mezi Portugalskem a Jihoafrickou republikou.

Google tvrdí, že nová trasa má zásadní význam pro posílení odolnosti sítě v regionu, který má za sebou výrazné výpadky. Jinými slovy, díky větší redundanci sítě budou výpadky pro širokopásmovou infrastrukturu v oblasti méně katastrofální.

„Nová mezikontinentální optická trasa výrazně posílí naši globální a regionální digitální infrastrukturu,“ napsal o iniciativě keňský prezident William Ruto v příspěvku na blogu společnosti Google. „Tato iniciativa má zásadní význam pro zajištění redundance a odolnosti připojení našeho regionu ke zbytku světa, zejména ve světle nedávných potíží způsobených přerušením podmořských kabelů. Posílením naší digitální páteře nejen zvyšujeme spolehlivost, ale také připravujeme půdu pro větší digitální začlenění, inovace a ekonomické příležitosti pro naše lidi a podniky.“

Zdroj: engadget.com